Genişlemiş Spektrumlu Beta-Laktamaz (GSBL) üreten Escherichia coli ve Klebsiella spp. suşlarında CTX-M enzim tiplerinin belirlenmesi
Detection of CTX-M enzymes in ESBLs (Extended-spectrum beta-lactamases)-producing Escherichia coli and Klebsiella spp. strains
- Tez No: 281821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, hastanemize başvuran hastalardan etken olarak izole edilen Escherichia coli ve Klebsiella spp. izolatlarının, başta sefotaksim olmak üzere çeşitli antibiyotiklere duyarlılık durumlarının belirlenmesi, GSBL üretiminin ve CTX-M enzim tiplerinin araştırılması amaçlanmıştır. Haziran-Aralık 2009 tarihleri arasında laboratuarımıza gelen 316'sı (% 53.3) yatan, 277'si (% 46.7) poliklinik hastası toplam 593 hastaya ait çeşitli klinik örneklerden elde edilen Escherichia coli ve Klebsiella spp. izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. Bu izolatlar arasından, disk difüzyon yöntemi ile GSBL ürettiği belirlenen, 169'u E. coli, 30'u K. pneumoniae ve biri K. oxytoca olmak üzere toplam 200 izolatın, agar dilüsyon yöntemi ile sefotaksim MİK değerleri belirlenmiştir. Bu izolatlarda polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle CTX-M enzim tipleri (CTX-M grup, CTX-M-1 grubu, CTX-M-2 grubu, CTX-M-8 grubu, CTX-M-9 grubu, CTX-M-25 grubu, CTX-M-15, CTX-M-3, CTX-M-10) araştırılmıştır.Çalışmaya dahil edilen izolatların % 33.7'sinin (200/593) GSBL ürettiği tespit edilmiştir. E. coli izolatlarının % 34.3, K. pneumoniae izolatlarının % 31.3'nün GSBL ürettiği belirlenmiştir. Toplam beş K. oxytoca izolatından birinde GSBL saptanmıştır. Yatan hastalardan izole edilen bakterilerde GSBL üretimi anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. GSBL üreten izolatların diğer izolatlara göre, siprofloksasin, levofloksasin, amoksisilin/klavulanik asit, piperasilin/tazobaktam, gentamisin, amikasin, tobramisin, trimetoprim-sülfometoksazol ve nitrofurantoine anlamlı olarak daha dirençli oldukları saptanmıştır.GSBL üreten izolatların 192'sinde (% 96) CTX-M enzimi belirlenmiştir. CTX-M üreten izolatların % 85.4'ünün (164/192) E. coli, % 14.6'sının (28/192) K. pneumoniae olduğu saptanmıştır. CTX-M ürettiği saptanan izolatların % 96.8'inde (186/192) CTX-M-1 grubu % 5.2'sinde (10/192) CTX-M-2 grubu, % 1'inde (2/192) CTX-M-8 grubu ve % 1.5'unda (3/192) CTX-M-9 grubu saptanmıştır. İzolatlarda CTX-M-25 grubu belirlenmemiştir. CTX-M-1 grubu GSBL ürettiği belirlenen 186 izolatın 165'inde (% 88.7) CTX-M-15 enzimi saptanmıştır. Kalan 21 izolatta CTX-M-3 ve -10 araştırılmış, 11 izolatta CTX-M-3 varlığı belirlenmiş, hiçbirinde CTX-M-10 enzimi bulunmamıştır. CTX-M-1 grubu GSBL ürettiği belirlenen 10 izolatta mevcut primerler ile enzim tipi belirlenememiştir. Dokuz izolatta, birden fazla CTX-M enziminin bulunduğu (iki E. coli izolatında CTX-M-15 ve CTX-M-8 grubu, üç E. coli izolatında CTX-M-1 (CTX-M-15, -3, -10 dışı) ve CTX-M-9 grupları ve dört E. coli izolatında ise CTX-M-1 (CTX-M-15, -3, -10 dışı) ve CTX-M-2 grupları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine; the antibiotic susceptibilities aganist first of all cefotaxime and the various antibiotics, ESBL production and CTX-M enzyme types, of Escherichia coli and Klebsiella spp. isolates which were isolated as infectious agent from the patients applied to our hospital. Escherichia coli and Klebsiella spp. isolates obtained from various clinical samples of 593 patients (316 (53.3%) inpatient and 277 (46.7%) outpatient), which were isolated in the laboratory between June and December 2009 were included in the study. Cefotaxime MIC values of 200 isolates (169 E. coli isolates, 30 K. pneumoniae isolates and one K. oxytoca isolate) which were determined to produce ESBL by disk diffusion method, were detected by agar dilution method. CTX-M enzyme types (CTX-M group, CTX-M-1 group, CTX-M-2 group, CTX-M-8 group, CTX-M-9 group, CTX-M-25 group, CTX-M-15, CTX-M-3, CTX-M-10) were investigated by polimerase chain reaction among these isolates.ESBL production was determined in 33.7% (200/593) of the isolates which were included in this study. 34.3% of E. coli isolates and 31.3% of K. pneumoniae isolates were detected to produce ESBL. ESBL was determined in one of five K. oxytoca isolates. ESBL production was higher in the bacteria which were isolated from the inpatient population. The isolates which produce ESBL were found to be more resistant to the antibiotics like ciprofloxacin, levofloxacin, amoxicillin/clavulanic acid, piperacillin/tazobactam, gentamicin, amikacin, tobramycin, trimethoprim-sulfamethoxazole, nitrofurantoin.CTX-M enzymes were determined in 192 (96%) isolates of the isolates which produce ESBL. E. coli was 85.4% (164/192) and K. pneumoniae was 14.6% (28/192) of the isolates which were determined to produce CTX-M enzymes. CTX-M-1 group was detected in 96.8% (186/192), CTX-M-2 group was detected in 5.2% (10/192), CTX-M-8 group was detected in 1% (2/192), CTX-M-9 group was detected in 1.5% (3/192) of the isolates which produce CTX-M. CTX-M-25 group was not detected in any of the isolates. CTX-M-15 enzyme was detected in 165 of 186 isolates (88.7%) which were determined to produce CTX-M-1 group ESBL. CTX-M-3 ve -10 were investigated in the remainder 21 isolates and CTX-M-3 presence was detected in 11 isolates and CTX-M-10 enzyme was not found in any of the isolates. The enzyme type was not detected by the present primers in 10 isolates which were determined to produce CTX-M-1 group ESBL. The togetherness of two CTX-M enzymes was detected in nine isolates (CTX-M-15 and CTX-M-8 group in two E. coli isolates, CTX-M-1 (except CTX-M-15, -3, -10) ve CTX-M-9 groups in three E. coli isolates, CTX-M-1 (except CTX-M-15, -3, -10) ve CTX-M-2 groups in four E. coli isolates).