Yeni tanı alan multipl myelom hastalarında fibrinolitik sistemin araştırılması
Investigating the fibrinolytic system in newly diagnosed multipl myeloma patients
  1. Tez No: 281820
  2. Yazar: MERYEM ZÜMBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fibrinolitik sistem pek çok fizyolojik ve patolojik olayda rol oynoyan bir sistemdir. Multipl myelom hastalarında, fibrinolitik sistem ile ilgili yapılan çalışmalar az sayıda olup, farklı sonuçlar rapor edilmiştir. Bazı çalışmalarda fibrinolitik sistemin aktivasyonu, bazılarında ise fibrinolitik sistem inhibisyonu bildirilmiştir. Literatürde multipl myelomda fibrinolitik sistem aktivatör ve inhibitör düzeylerini araştıran çalışma sayısı oldukça azdır. Biz de multipl myelomda fibrinolitik sistemi araştırmak amacıyla majör fibrinolizis aktivatörü doku plazminojen aktivatörü (t-PA), majör fibrinolizis inhibitörü plazminojen aktivatör inhibitör-1 (PAI-1) ve trombinin aktive edebildiği fibrinolitik sistem inhibitörü (TAFI) düzeylerini ölçmeyi ve kontrol grubu ile karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya Ağustos 2008-Ağustos 2010 tarihleri arasında Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Polikliniğine başvuran yeni tanı alan, henüz tedavi almamış toplam 48 multipl myelom hastası alındı. Kontrol grubu olarak ise Genel Dahiliye Polikliniğine rutin kontrol amacıyla başvuran, bilinen sistemik hastalığı olmayan ve yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir hastalık saptanmayan yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile benzer 20 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Hasta grubunda ortalama plazma t-PA seviyesi 11,2±6,4 ng/ml, kontrol grubunda 13,3±6,6 ng/ml olup, istatistiksel anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0.221). Plazma PAI-1 seviyesi hasta grubunda 36,8±17 ng/ml, kontrol grubunda 47,3±26,4 ng/ml olup, aradaki fark istatistisel olarak anlamlı değildi (p=0.057).
Özet (Çeviri)
Fibrinolytic system plays a role in many physiological and pathological events. Various publications which report that the fibrinolytic system is impaired in multiple myeloma are available. Although a few studies investigating the fibrinolytic system have been published, different results have been reported about multiple myeloma. In this study, we aimed to measure the levels of major fibrinolysis activator t-PA, the major fibrinolysis inhibitor PAI-1 and TAFI and to compare them with the control group in order to investigate the fibrinolytic system in multipl myeloma.Newly diagnosed and untreated 48 multipl myeloma patients who admitted in Clinics of Hematology of Karaelmas University Practising and Research Hospital between August 2008 - August 2010 were included in the study. As the control group 20 age and sex matched healthy subjects who admitted in General Internal Medicine Clinics for routine control with any known systemic diseases and with no illness detected by the tests enrolled in the study. The mean plasma t-PA levels were 11.2 ± 6.4 ng/ml in the patient group and 13.3 ± 6.6 ng/ml in the control group and no statistically significant difference was found (p = 0,221). Plasma PAI-1 levels were 36.8 ± 17 ng/ml in the patient group and 47,3±26,4 ng / ml in the control group and no statistically significant difference was found (p = 0,057).