Sığırlarda şap hastalığının neden olduğu ayak hastalıkları komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the foot complications resulting from foot and mouth disease in cattle
- Tez No: 379336
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışma sığırlarda Şap hastalığında görülen ayak hastalıkları komplikasyonları, bunlara yapılan sağaltım uygulamalarının saptanması ve sağaltım yapılan ya da yapılmayan hastalar nedeniyle meydana gelen ekonomik kaybın belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Çalışma, Türkiye'nin doğu anadolu bölgesinde yer alan Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan illeri ile İran'ın güney doğu bölgesinde yer alan Tebriz ve Zenjan illerinde bakanlık bünyesinde veya serbest çalışan veteriner hekimlere anket soruları yöneltilerek ve alınan yanıtlar değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemi, 50 Türkiye ve 50 İran olmak üzere toplam 100 veteriner hekimden oluşmaktadır. Çalışmada veteriner hekimlerine yöneltilen anket soruları 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hekimlerin çalıştıkları saha koşulları ile ilgili sorular, ikinci bölümde ise araştırmacı tarafından uyarlanan“Şap'ta gözlenen ayak hastalıkları komplikasyonları ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilere, IBM SPSS Statistics v20.0 programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin saptanması için Frekans Analizi, anketlerin normal dağılıma uygun olup olmadığını test etmek için Shapiro-Wilk testi uygulanmış ve normal dağılıma uymayan verilerin analizi için non parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, survery on foot diseases occurring as a result of complications of foot-and-mouth diseases, approaches practiced to overcome, and losses was performed. Material and Methods: The study population was herds in Eastern region of Anatolia (Artvin, Ardahan, Kars, Igdir, Agri, Erzurum, Gumushane, Bayburt) and Southeast Iran (Zenjan and Tebriz provinces). Information was obtained from field veterinarians, local authorities, and herd owners. The research sample was generated using the random sampling method. Information was collected from 100 veterinarians (50 from Turkey and 50 from Iran)The sample of the study, 50 in Turkey and 50 in Iran comprised of a total of 100 veterinarians. The questionnaire consisted of two sections. The first part was questions about demographic features and the second part was about scaling FMD complications. IBM SPSS Statistics v20.0 program was employed in statistical analyzes. After testing normality using the Shapiro-Wilk test, frequency analysis was computed to determine the demographic characteristics of the respondents.