Radyasyon nekrozu tümör rekürrensi ayırımında perfüzyon MR görüntüleme
Brain MR perfusion in differentiation of radiation necrosis from tumor recurrence
- Tez No: 281893
 - Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER EKİNCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, relatif serebral kan volumü (rCBV) ve percentage of signal recovery (PSR) değerlerinin perfüzyon MR ile ölçülerek radyasyon nekrozu tümör rekürrensi ayırımını sağlamaktır. Bu amaçla tanıları primer sistemik kanser veya beyin MR'ında metastatik tümörü olan, herbiri radyoterapi tedavisi almış, radyoterapi sonrası ardışık MR görüntülemede progresif, genişleyen ve kontrast tutan lezyonları olan 39 hasta araştırma grubuna dahil edilmiştir. Olguların perfüzyon özelliklerini değerlendirmede serebral kan volumü haritaları ve bununla ilgili sinyal-intensite-zaman eğrileri elde edilmiştir. Bu eğrilerden elde edilen relatif serebral kan volumü(rCBV) ve percentage of signal recovery (PSR) değerleri welch t test ile istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş olup relatif serebral kan volumü (rCBV) ve percentage of signal recovery (PSR) için sırasıyla duyarlılık ve özgüllük oranları, %100-%94,4 ve %100-%100 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide the differential diagnosis between tumor recurrence and radiation necrosis by evaluating the relative cerebral blood volume(rCBV) and percentage of signal recovery(PSR) values on perfusion MRI 39 patients with primary systemic cancers or intraaxial metastatic tumors underwent surgery and then after radiotherapy are included. All these patients had progressively expanding lesions and contrast enhancement on their follow up MR images. To evaluate the perfusion features , CBV maps and related signal-intencity-time curves are obtained. Univariate analyses comparing mean, minimum, and maximum relative cerebral blood volume(rCBV) and percentage of signal recovery(PSR) imaging values between recurrent metastatic tumor and radiation necrosis groups were conducted by using a welch t test. The sensitivity and specificity values of percentage of signal recovery(PSR) and relative cerebral blood volume(rCBV) are found as %100-%94,4 for sensitivity and %100-%100 for spesificity