Astım hastalarında statin kullanımının hava yolu inflamasyon ve yeniden yapılanma belirteçleri ile astım kliniği üzerine etkisi
The effect of statin treatment on airway remodelling, inflamattion and asthma clinic
  1. Tez No: 281894
  2. Yazar: ŞEHNAZ OLGUN TANDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BAĞCI CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş: Astım kronik hava yolu inflamasyonu ve bunun bir sonucu olarak hava yolunda gelişen yeniden yapılanma ile seyreden bir hastalıktır.Amaç: Astım tanısı olan olgularda, statin kulanımının hava yolu inflamasyon ve yeniden yapılanmasında rol oynayan hücresel ve inflamatuar belirteçler ile astım kliniği üzerine olan etkisinin araştırılması hedeflenmiştir.Metod: Hastanemizde astım tanısı ile izlenen LDL ? 130mg/dL olarak saptanan 25 hasta ve bunlar ile cinsiyet ve yaş eşdeğer olan LDL < 130mg/dL olan 26 hasta çalışmaya alındı. Başlangıçta olgulara solunum fonksiyon testi ( SFT) yapılarak ardından metakolin ile bronş provokasyon testi, periferik yayma ile eosinofili oranı, kanda total IgE ve spesifik IgE alt gruplarına bakıldı, cilt allerji testi, balgam indüksiyonu uygulanarak Astım Kontrol Anketi (ACQ) ve Astım Yaşam Kalitesi Anketi (AQLQ) dolduruldu. Bu değerler 0. gün olarak kaydedilerek LDL ? 130mg/dL olan 25 hastaya Rosuvastatin 40 mg tb günde 1 defa almakta oldukları mevcut tedaviye 8 hafta boyunca eklendi , diğer 26 astımlı hasta ise kontrol grubu olarak mevcut tedavi ile 8 hafta izlendi. 8. hafta sonunda olgulara tekrar aynı incelemeler yapıldı. Hastalardan alınan indükte balgam süpernatantında ELİSA yöntemi ile inflamsyon belirteçleri olarak IL-2,IL-4, IL-5,IL-6,IL-8,IL-10, TNF-alfa ve bronş yeniden yapılanmasını gösteren VEGF bakıldı. 8. hafta sonundaki değerler başlangıç değerleri ile karşılaştırıldı.Bulgular: Statin kullanan hasta grubunda 8.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asthma is a disease that has been characterized with airway inflammation and as a result with remodeling of the airway.Aim: To define the effects of statin treatment on cellular and inflammatory markers responsible in airway inflammation and remodeling of the airway and clinical indices in asthmatic patients.Method: Asthamtic patients, with a LDL level of ?130mg/dl (n:25) and LDL of