Parkinson hastalığı tanısı alan olgularda metilentetrahidrofolat redüktaz geni polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphisms in patients with Parkinson's disease
  1. Tez No: 281916
  2. Yazar: RAMAZAN EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Metilentetrahidrofolat redüktaz geni polimorfizmleri ve levodopa tedavisi Parkinson hastalarında homosistein seviyesini artırabilir. Çalışmamızda hiperhomosisteinemi ile ilişkili Parkinson hastalığı (PH)'nın patogenezinde bu faktörlerin etkileşimini araştırdık. Plazma homosistein (Hcy) seviyesi ve MTHFR polimorfizmlerini (C677T, A1298C) sporadik PH tanısı almış levodopa alan, dopamin agonisti alan ve levodopa ve entakaponu birlikte alan 70 hasta ve 100 sağlıklı birey ile karşılaştırdık. MTHFR geni C677T polimorfizminin hasta ve kontrollerdeki dağılımı birbirine yakındı ancak TT genotipinin hastalarda (%11.4) kontrollere (%6) göre fazla oranda bulunduğu tespit edildi. Plazma Hcy seviyesinin TT genotipini taşıyan hasta ve kontollerde en yüksek seviyelerde olduğu gözlendi. A1298C polimorfizmi için farklı genotipler arasında Hcy düzeyi açısından anlamlı fark saptanamadı. Hcy düzeyi, levodopa alan hastalar ile diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Aynı zamanda plazma Hcy seviyesi ile hastalığın süresi arasında da korelasyon saptanamadı. Sonuçta; MTHFR geni C677T polimorfizminin TT genotipi, Parkinson hastalığı tanısı alan hastalarda hiperhomosisteinemi için önemli bir faktör olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphisms and Parkinson's disease patients with levodopa therapy may increase homocysteine levels. In our study, we investigated the interaction of these factors in the pathogenesis of Parkinson's disease (PD) that is associated with the hyperhomocysteinemia. Plasma homocysteine (Hcy) levels and MTHFR polymorphisms (C677T, A1298C) were compared in 100 healthy subjects and 70 patients that are diagnosed as sporadic PD and taking levodopa, taking dopamine agonists, and taking entakapon and levodopa together. The distribution of the MTHFR gene C677T polymorphism in patients and controls was close to each other, but patients with the TT genotype (11.4%) were found more frequently when compared to controls (6%). Plasma Hcy level in patients and controls with the TT genotype was observed as the highest levels. Hcy levels between different genotypes for the A1298C polymorphism, there was no significant difference. Difference of hcy levels between patients taking levodopa and other groups was not statistically significant. At the same time there was no correlation between plasma Hcy level and disease duration. In conclusion, the TT genotype of MTHFR gene C677T polymorphism, can be considered as an important factor for hyperhomocysteinemia in patients with Parkinson's disease.