Radyokemoterapi uygulanan rektum karsinomlu olgularda Epidermal Growth Faktör Reseptör (EGFR), Vasküler Endotelyal Growth Faktör (VEGF) ve Osteopontin değerlerinin sağkalım ve lokal kontrol üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Importance of Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Osteopontin expression in determining overal survival and local control in patients with locally advanced rectum carsinom
- Tez No: 281933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ETİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Lokal ileri rektum kanserinde cerrahi sonrası kemoradyoterapi uygulaması altın standarttır. EGFR, Osteopontin ve VEGF tümör oluşumu, anjiogenez, lokal invazyon ve uzak metastazda rol oynayan prediktif moleküllerdir. Rektum kanseri tanısı ile opere olmuş ve sonrasında radyokemoterapi tedavisi uygulanmış 65 hasta retrospektif olarak incelendi ve operasyon materyallerinden elde edilen kesitlerde immunohistokimyasal boyama ile VEGF, EGFR, Osteopontin ekspresyonu incelenerek, bunların lokal kontrol ve genel sağkalım üzerine etkisi araştırıldı. EGFR pozitifliğinin lokal kontrol (p=0,180), genel sağkalım (p=0,140) ve metastaz (p=0,174) üzerine etkisi incelendiğinde anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Tümör grade'inde EGFR ekspresyonu ile artış izlenmiştir (p=0,02). VEGF'ün artmış ekspresyonu ile genel sağ kalım (p=0,559), lokal kontrol (p=0,276) ve uzak metastaz (p=0,678) arasında bağlantı bulunmamıştır.VEGF'ün ekspresyonu ile tümör grade'i (p=0,028) ve vasküler tutulumda (p=0,003) artış belirlenmiştir. Osteopontin artmış ekspresyonunun genel sağ kalım (p=0,923), lokal kontrol (p=0,168) ve uzak metastaz (p=0,596) üzerine etkisi gözlenmezken, tümör grade'inde artış (p=0,056) belirlenmiştir. Kırk aylık median takip sonrasında 47 hastada hastalık bulgusu yoktu, 18 relaps gözlenen hastanın 13 tanesinde relapslar uzak metastaz ,1 tanesinde uzak metastaz ve lokal nüks, 4 tanesinde lokal nüks şeklindeydi. Opere edilmiş rektum kanserli vakalarda EGFR, VEGF ve Osteopontin'in prognostik değeri saptanmamıştır. Belirleyici sonuçlar için uzun takipli geniş gruplar üzerinde çalışmalar planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In rectal cancers radical surgery followed by adjuvan chemoradiotherapy, is the gold standart of care for patients with localized disease. Several studies have investigated the predictive and prognostic role of several moleculer markers involved in proliferation, apoptosis, neoangiogenesis in rectal cancer. To examine retrospectively whether levels of epidermal growth factor receptor (EGFR), vascular endothelial growth factor (VEGF) and Osteopontin expression can predict local contral, and overal survival. Expression of VEGF, EGFR and Osteopontin was evaluated by immunohistochemistry in tumor samples from 65 patients treated with adjuvant chemoradiotherapy. EGFR expression showed no significiant differance on local control (p=0,180), distant metastases (p=0,174) and overal survival (p=0,140). EGFR expression showed significiant differance between high tumor grade (p=0,02). VEGF expression showed no significiant differance on local control (p=0,276), distant metastases (p=0,678) and overal survival (p=0,559). VEGF expression showed significiant differance between high tumor grade (p=0,028) and vascular invasion (p=0,003). Like the others Osteopontin expression showed no significiant differance on local control (p=0,168), distant metastases (p=0,596) and overal survival(p=0,923). Osteopontin expression showed significiant differance between high tumor grade (p=0,056). After median follow-up of 40 months, 47 patients remained disease-free and 18 patients relapsed ( 1 local relaps and distant metastases, 4 local relapses, 13 distant metastases). In this study no significant difference was determined, between EGFR,VEGF, Osteopontin over exspression in rectal carcinom prognosis.However before any definite conclusion can be made,a larger group of patients need to be studied with long follow up.