Obsesif komuplsif bozukluğu olan hastalarda içgörü ve duygu dişavurum ile ilişkisi
Obsessive compulsive disorder and ıts corralates with expressed emotion.
- Tez No: 281932
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)'da hastalık seyrini ve tedavi cevabını etkileyen faktörlerden biri; hastanın içgörüsüdür. Çeşitli çalışmalarda OKB'u olan hastalar arasında içgörüsü az olan OKB oranı %15-36 olarak bildirilmiştir. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, DSM-IV-TR ölçütlerine göre OKB tanısı konan 63 (43kadın, 20erkek) hastada, içgörü düzeyinin hastalığın klinik özellikleri ve duygu dışavurum ile ilişkisi araştırılmıştır. Hastaların içgörü düzeyi Aşırı Değer Verilmiş Düşünce Ölçeği kullanılarak belirlendi. Klinik özellikleri saptamak için, Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği; duygu dışavurum düzeyini saptamak için Duygu Dışavurum Ölçeği ve Duygu Dışavurum Düzeyi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
On of the factors that affect the prognosis and treatment response of Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is insight. Subsequent studies have reported poor insight in 15%-36% of patients with OCD. In this study, the participants were the 63( 43 female, 20 male) patient who met DSM-IV-TR criteria for OCD and consulted Eskişehir Osmangazi Osmangazi Faculty of Medicine Psychiatry Department. The relationship between the insight levels, clinical properties of the illness and expressed emotion was investigated among these OCD patients. The insight level of patients was determined by using `Over Valued Ideas Scale?. In order to assess clinical properties, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale, Hamilton Depression Scale, Hamilton Anxiety Scale were used. Expressed Emotion Scale and Level Expressed Emotion Scale were used in order to determine expressed emotion level.