Dubois 5 kelime testi'nin 50 yaş ve üzeri yetişkin bireyler için geçerlik ve güvenirlik çalışması
The study of validity and reability of b.dubois 5 word test for the adult individuals at the age of 50 and over
- Tez No: 281938
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRSEV YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç ve hipotez: B.Dubois tarafından geli?tirtirilen hızlı ve pratik bir sözel epizodik bellek ölçeği olan 5 Kelime Testi (5KT)?nin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğine bakılarak ATD?yi erken evrede yakalayacağı hedeflenmi?tir.Yöntem: 106 sağlıklı, 22 HKB?li, 39 ATD?li, 50-96 ya? arasındaki toplam 167 birey katılımcı 5KT, Mini Mental Durum Değerlendirme (MMDD), Sözel Akıcılık (Hayvan sayma, Meyve-?nsan, KAS), 3Kelime 3 ?ekil (3K3?) testleri ile değerlendirilmi?tir. 5KT?nin diğer kognitif testlerle e? zamanlı geçerlilik testleri ve test-tekrar test geçerliliği, Spearman rho testi ile ara?tırıldı. Gruplar arası fark analizlerinde, homojen gruplarda ikili gruplara T Testi; çoklu gruplara ANOVA, heterojen gruplarda ikili gruplara Mann-Whitney U ile çoklu gruplara Kruskal Wallis testleri uygulandı. 5KT?nin ayırt ediciliği için ROC Curve eğrisine bakıldı.Bulgular: 5KT ipuçlu hatırlamadan sağlıklıların tümü; serbest hatırlamadan %95.3?ü 10 puan almı?tır. 5KT?nin serbest hatırlama puanı (.90), ipuçlu hatırlama puanından (.84) daha yüksek duyarlılıkla ayırt etmi?tir. Erken evre ATD ile HKB?yi yüksek duyarlılık (.84) ve özgüllükle (.93) ayırt etmi?tir. 5KT?nin tüm katılımcılarda (?:.88) ve ATD?li bireylerde (?:.81) iç tutarlığı yüksek bulunmu?tur. Gözlemciler arasında (r=0.80), aynı gözlemcinin farklı zamanlarında (r=0.95) test-tekrar test korelasyonu yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective And The Hypothesis: It is aimed to catch early stage Alzheimer Type Dementia (ATD) by looking at the validity and reliability of the Turkish version of a quick and useful; linguistic episodic memory test, Five Word Test (5WT), which has been improved by B.Dubois. Method: 106 healthy, 22 Mild Cognitif ?mpairment (MCI), 39 ATD patient who are at the age 50-96, in total 167 individuals voluntarily participated. Participants have been have been evaluated with the 5WT, Folstein's Mini-Mental State Evaluation (MMSE); Verbal Fluency [Animals Count, Fruit-Human (M-I) count, KAS] and 3Words 3Shapes Tests (3W3S). The simultaneous validity tests of the 5WT with other cognitive tests and test-retest validity of the test were investigated with the Spearman's rho test.In intergroup difference analysis, in homogenous groups, for groups of two the t test, for the multiple groups the ANOVA test , in heterogeneous groups, for the groups of two, Mann-Whitney U test and for multiple groups Kruskal Wallis tests were applied. For the discriminant of the 5WT, the ROC curve was measured. Results: In 5WT remembering with hint all of the healty group received 10 points and in self-remembering %95.3 received 10 points. 5WT self-remembering point (.90) has higher sensivity to distinguish than the remembering with the hint point (.84). Early stage ATD and MCI patients (s:.84, s:.93) have high sensivity and specifity. All participants (q=.88) and ATD patients (q=.81) have high internal consistency. The test-Retest correlation, between observers r =0.80 and for the same observer at different times (r =0.95) is high.