Koroner arter bypass greft ameliyatı öncesi spirometre ile yapılan derin solunum egzersiz eğitiminin ameliyat sonrası ventilasyona etkisi
The effect of the deep breathing exercise training with spirometry before coronary artery bypass greft on the ventilation after operation
- Tez No: 281941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKLİME DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil ve Yoğun Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
AMAÇ: Koroner Arter Bypass Greft (KABG) ameliyatı öncesi spirometre ile yapılan derin solunum egzersiz eğitiminin ameliyat sonrası ventilasyona etkisini incelemektir.YÖNTEM: Araştırmanın tipi yarı deneyseldir. Araştırma, İzmir'de özel bir hastanenin Kalp Damar Cerrahi Kliniği'nde yapılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Etik Kurulundan onay, kurumdan ve hastalardan yazılı izin alınmıştır. Araştırmada kontrol grubuna 30, deney grubuna 30 olmak üzere KABG ameliyatı olan toplam 60 hasta alınmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından ameliyat öncesi ilk 24?48 saat içinde İnsentif Spirometri (İS) ile derin solunum egzersizi, öksürme ve bu konuda eğitim broşürü verilmiştir. Veriler ?Hasta Tanıtım Formu? ve Hasta İzlem Formu? ile ameliyat öncesi 24?48 saat, ameliyat sonrası ikinci gün ve taburculuk öncesi 24?48 içinde üç aşamada toplanmıştır. Bu veriler mobil Spirometre ile ölçülen solunum fonksiyon test sonuçlarını (SFT) ve derin solunum egzersizi sırasında İS volüm ölçümlerini içermektedir. Hastaların özellikleri yüz yüze görüşme yöntemi ile ölçümler ise, 30 dakika içinde 08?17 saatleri arasında elde edilmiştir. Veriler bilgisayarda sayı yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir.BULGULAR: Araştırmada İS ile yapılan derin solunum egzersizlerinin, solunum fonksiyon testlerinden FVC(%), FEV1(%), FEF25?75 (%), PEF(%),'de ve İS volümü (ml) ölçümlerinde etkili olduğu saptanmıştır. Ancak FEV1/FVC(%) oranlarında etkili bulunmamıştır.SONUÇLAR VE UYGULAMADA KULLANIMI: İnsentif Spirometri ile yapılan derin solunum egzersizi eğitimine hastalar iyi uyum göstermişlerdir. Eğitim verilen hastaların taburculuk sırasındaki ventilasyon kapasiteleri ameliyat öncesi vetilasyon kapasitesine benzer bulunmuştur. KABG uygulanan hastalarda ameliyat öncesi dönemde mutlaka bireysel yüz yüze ve broşür verilerek İS ile derin solunum egzersizi eğitimi verilmelidir.ANAHTAR KELİMELER: Koroner Arter By-pass Greft, KABG, İnsentif Spirometri, İS, Derin Solunum Egzersizi, Solunum Fonksiyon Testleri, SFT, Hemşirelik.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The effect of the deep breathing exercise training with spirometry before coronary artery bypass greft is to examine on the ventilation after the operation.METHOD: The research is semi-experimental. The research has been made in heart and vasculer surgery clinic a private hospital in İzmir. Ethical approval has been taken from Dokuz Eylül Universty School of Nursing Ethics Committee, and oral and written permission have been obtained from patients and director of private hospital. The sample of research was be taken in respect of the method of purpose samplification, first 30 for the control group, then another 30 for the experimental group a total of 60 patients who have had a coronary artery bypass greft operation. The experimental group has been given training of deep breathing exercise with spirometry and coughing and forte he use of spirometry by the researcher and a training brochure on this subject before on operation in the first 24?48 hours. The data have been collected three phases, which is in the 24?48 hours before operation, the second day of the post-operation, and before discharge hospital during 24?48 hours with Patient Description and ?Patient Observation Forms. This data includes measurements of the pulmoner function tests by mobile Spirometery and incentive spirometry volumes during the deep breathing exercise. The characteristics of patient have been collected them face-to-face interviews and measurements to each other synchronous in 30 minutes of during 08?17 hours, and considering of periods treatment and rest of patients. The data have been examined by using descriptive statistics, independed samples t-test and repeated measures analysis of variances in the computer.RESULTS: In the study, It was faund that deep breathing exercise made by spirometery and couging has been succesful effective the mesurements of FVC (%), FEV1 (%), FEF25?75 (%), PEF(%), and volume (mL) of incentive spirometry on the ventilation. Howewer it is not effective in the FEV1/FVC(%) ratio.CONCLUSION AND IMLICATION IN PRACTICE: The patients have indicated to adaptation the deep breathing exercise by spirometery and couing training. In conclision, the ventilation capasitesi of patients who is training is found to similar as after postoperative to discharge measurements as preopetive those. It is recommended that patients who underwent CABG before operation must be given to training deep breating exercise with incentive spirometry and couging.KEY WORDS: Coronary artery bypass graft, CABG. Incentive Spirometry, Deep Breathing Exercises, Pulmonary Function Tests, PFT, Nursing.