Kolon kanserinde ve ilaç direncinde otofajinin rolü
The role of autophagy in colon cancer and drug rezistance
- Tez No: 281950
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kolorektal karsinom dünyada üçüncü en sık gözlenen kanserdir. Otofaji, hücresel proteinlerin otofajik vakuoller aracılığı ile lizozomal degredasyonudur. Otofaji gelişimde, uzun yaşamda ve kanser gibi pek çok hastalığın patogenezinde büyük rol oynamaktadır. Tümör gelişimi ve uyarılması üzerine bazı etkiler gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı, otofajinin, otofaji ilişkili protein beclin-1'in ve kolorektal kanserin klinikopatolojik özellikleri ile ilişkisinin belirlenmesidir.Yöntem: Kolorektal kanser hasta doku örnekleri Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'ndan elde edildi. Tümör ve eşlenik normal doku örnekleri 36 kolorektal kanser hastadan elde edildi. Beclin-1 proteini, kolon kanser doku örneklerinde otofaji varlığını göstermek için western blotting yöntemi kullanılarak belirlendi. Beclin-1 ekspresyonu ile invazyon, metastaz ve evreyi içeren klinikopatolojik özellikler arasındaki ilişki araştırıldı.Bulgular: Beclin-1 protein ekspresyonu hem tümör hem de eşlenik normal doku örneklerinin çoğunda saptandı. Hastaların üçünde hem tümör hem de normal doku örneklerinde beclin-1 ekspresyonu saptanmadı. Beclin-1 protein ekspresyonu yalnızca iki hastanın tümör dokusunda ve dört normal doku örneğinde belirlendi. Buna karşın, kolorektal kanser hastalarının klinikopatolojik özellikleri ile beclin-1 protein ekspresyonu arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı.Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları otofajinin kolorektal karsinogenezisde işe karııştığını önermektedir. Genişletilmiş çalışmaların yapılması otofaji ve kolorektal kanser ile ilişkili klinikopatolojik özellikleri belirlemede faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancer is the third common cancer in the world. Autophagy is a lysosomal degradation of cellular proteins via autophagic vacuols. Autophagy has a major role in pathogenesis of many diseases such as development, long life and cancer. It is confirmed that it has some effects both on tumour development and induction. The aim of this study was to determine the autophagy, related protein beclin-1, and correlation with clinicopathologic characteristics of colorectal cancer.Method: Colorectal cancer patient tissue samples were collected from Dokuz Eylul University Medical Faculty Surgery Department. Tumor and corresponding normal tissue specimens were obtained from thirthysix colorectal carcinoma patients. Beclin-1 protein determined with western blotting detection method, in order to indicate of the existence of autophagy in colon cancer tissue samples. Beclin-1 expression and relationship of clinicopathologic characteristics, including invasion, metastasis and stage, were investigated.Results: Beclin-1 protein expression was determined mostly in both tumour and conjugate normal tissue samples of human colorectal cancer patients. In both tumor and normal tissue samples of three patients showed no expression of beclin-1. Beclin-1 protein expression was determined in only two patient?s tumor tissues and four of normal tissue samples. However, any significant correlation was not found among the beclin-1 protein expression and clinicopathologic characteristics of the colorectal cancer patients.Conclusion: The results of this study suggested that autophagy is involved in colorectal carcinogenesis. The largest studies could be beneficial for determination of autophagy and related clinicopathologic characteristics of colorectal cancer.