Cilt fleplerinde iskemi reperfüzyon hasarında Resveratrolün etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluating the efficiency of Resveratrol on ischemia reperfusion injury in skin flaps
  1. Tez No: 281970
  2. Yazar: MELİKE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YOLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Flepler yüzyıllar önce tanımlanmalarına rağmen halen, flep temel fizyolojisine ait cevap bekleyen birçok soru bulunmaktadır. Anatomi, fizyoloji, cerrahi teknik alanında yapılan çalışmalarla artan bilgi birikimine karşılık flep nekrozu önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Flep kayıplarının önemli bir nedeni de İ/R hasarıdır.Resveratrol üzüm tanelerinde bol miktarda bulunan polifenol yapıda doğal bir antioksidandır. Deneysel çalışmalarda resveratrolün karaciğer, beyin gibi farklı dokularda gelişen İ/R hasarını önlemede etkin olduğu gösterilmiştir.Resveratrolün farklı dokulardaki İ/R hasarını önlemede etkin olması bu antioksidanın cilt fleplerinde görülen İ/R hasarında etkili olup olamayacağı sorusunu aklımıza getirmiştir.Bu amaçla yapılan deneysel çalışmada 21 adet sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 3 gruba ayrılmıştır. Sham grubunda inferior epigastrik arter flebi kaldırılmış, İ/R uygulanmamıştır. İ/R grubunda flebe 8 saat iskemi ve ardından reperfüzyon uygulanmıştır. İ/R+res grubunda ise flebe iskemi uygulanmadan 15 dakika önce ve reperfüzyondan hemen önce olacak şekilde 5 mg/kg resveratrol uygulanmıştır. Tüm gruplardan reperfüzyon sonrası 24. saatte ve postoperatif 7. günde histolojik inceleme için örnekler alınmıştır. Alınan erken ve geç dönem örnekleri doku morfolojisini belirlemek için hematoksilen-eozin ile boyanmıştır. Erken dönem kesitlerinde IL-1ß ve TNF-? dağılımları, geç dönem kesitlerinde ise VEGF, Flk-1 ve Flt-1 dağılımları ve apoptotik hücre oranı incelenmiştir. Tüm flepler postoperatif 7. günde fotoğraflanmış ve yaşayan flep oranı hesaplanmıştır.Resveratrolün yaşayan flep oranını anlamlı biçimde arttırdığı saptanmıştır. Nötrofil istilasını önlediği görülmüştür. Buna karşılık resveratrolün inflamatuar sitokinler üzerine baskılayıcı etki göstermediği, VEGF, Flt-1 üzerine uyarıcı olmadığı, yalnız Flk-1' i minimal uyardığı gösterilmiştir. Ayrıca cilt fleplerinde İ/R hasarında apoptozisin etkin rol oynamadığı saptanmıştır.Bu sonuçlar doğrultusunda resveratrolün cilt fleplerinde İ/R hasarını önlemede etkin olduğu ve klinik uygulama için ümit verici olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although flaps have been described centuries ago, there are many questions waiting for answers about basic physiology of the flaps. Though increase of the knowledge with studies about anatomy, physiology and surgical technical areas, flap necrosis is still an important problem. One of the important cause of flap loss is I/R injury.Resveratrol which is found ample in grapes is a polyphenol and a natural antioxidant. In experimental studies resveratrol was found that it was effective on preventing I/R injury in several tissues like liver and brain.Efficiency of resveratrol on preventing I/R injury in several tissues directed us to research whether this antioxidant has an effect on I/R injury in skin flaps or not.In experimental study with this purpose 21 rats were used. Rats were divided into 3 groups. In sham group inferior epigastric artery flaps were elevated and I/R wasn?t applied. In I/R group ischemia was applied for 8 hours followed by reperfusion. In I/R+res group 5mg/kg resveratrol was administered 15 minutes before ischemia and just before the onset of reperfusion. After 24 hours from reperfusion and 7th postoperative day specimens were taken from all groups for histological examination. Early and late periods specimens were stained with haematoxylin and eosin to identify tissue morphology. Distributions of IL-1ß and TNF-? were investigated in early specimens. Distributions of VEGF, Flk-1, Flt-1 and rate of apoptotic cells were investigated in late specimens. All flaps were photographed on 7th postoperative day and rates of surviving flaps were calculated.It was found that resveratrol increased rates of surviving flaps significantly. On the other hand resveratrol wasn?t effective on supressing inflammatory cytokines and on inducing VEGF, Flt-1, it only induced Flk-1 minimally. Also, it was found that apoptosis didn?t play an effective role on I/R injury in skin flaps.As a result of this study we think that resveratrol is effective on preventing I/R injury in skin flaps and it is promising for clinical usage.