Hipertansif ebeveynlerin normotansif çocukları ile normotansif ebeveynlerin normotansif çocuklarının egzersize kan basıncı cevabını değerlendirmek ve karşılaştırmak.
Evaulation and comparison of blood pressure response to exercise between normotensive children of hypertensive parents and normotensive children of normotensive parents.
- Tez No: 281971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ÇOŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GirişAilede hipertansiyon öyküsü olan çocuklarda istirahat halinde belirlenemeyen kan basıncı yüksekliklerinin erken saptanması erken müdahale ve komplikasyonların engellenmesi açısından önem taşır. Efor testi, egzersizin ortaya çıkardığı kan basıncı yüksekliklerini saptayabilen noninvazif ve ucuz bir yöntemdir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, ailede hipertansiyon öyküsü olan çocuklarda efor testine verilen kan basıncı yanıtının risk faktörü olmayan çocuklardan farkının belirlenmesi ve bu bulgular ışığında egzersiz önerisinin değerlendirilmesidir.Yöntem: Bu çalışmaya 8-16 yaşları arasındaki normotansif (yaş,cinsiyet ve boya göre tansiyon persentilleri
Özet (Çeviri)
Introduction: Early detection of increases in blood pressure in children with family history ofhypertension that can not be determined during rest, is important for early treatment andprevention of complications. Exercise test is a noinvasive and inexpensive method that candetect the increases in blood pressure due to exercise. Therefore, the aim of this study is todetermine the differences in blood pressure response to exercise test between children withfamily history of hypertension and children without a risk factor and to evaluate the exerciserecommendation in the light of these findings.Method: This study enrolled 60 normotansive (blood pressur percentile according to age,gender and height