Tiroid papiller karsinom, papiller mikrokarsinom ve tiroid papiller karsinomun lenf nodu metastazında apopitoz ve hücre siklusu ile ilgili belirleyicilerin (p16, p21, p27, p53, bcl-2, bax, bcl-x ve siklin-D1) doku mikroarray yöntemiyle saptanması
Determination of markers associated apoptosis and cell cycle (p16, p21, p53, bcl-2, bax, bcl-Xl and siklin D1) in thyroid papillary carcinoma, papillary microcarcinoma and lymph node metastasis of thyroid papillary carcinoma with tissue microarray assay
  1. Tez No: 281969
  2. Yazar: GİZEM AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PEYKER TEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Pathology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada apoptoz ve hücre siklusuna ilişkin gen ürünlerinin TPK patogenezindeki rolünü belirlemek ve DMA yöntemini kullanıma sokmak amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Otuz dört TPK, 22 TPMK, 12 TPK-LNM ve 20 AN olgusu p16, p21, p27, p53, bcl-2, bax, bcl-xL ve siklin D1 İHK boyanması açısından DMA yöntemiyle incelendi.? BULGULAR: AN'lerin bcl-2 boyanması diğer malign gruplara göre anlamlı derecede farklıyken TPK'larda tüm gruplardan daha yüksek bcl-2 ekspresyonu görülmüştür. p53, malign olgu gruplarında benignlere göre anlamlı derecede yüksek bulundu. p53 ile bax boyanma yüzdeleri arasında iyi derecede pozitif korelasyon görüldü. p16, TPK ve TPMK gruplarında, AN grubuna göre anlamlı derecede yüksek boyanırken TPK-LNM grubu, primer tümör gruplarından anlamlı derecede yüksek p16 pozitifliği göstermekteydi. p21, malign lezyonlarda benign olanlara göre anlamlı derecede yüksek oranda ve güçlü boyanmıştı. p16 ile p21 boyanma yüzdeleri arasında orta derecede (r=0,30), p21 ile siklin D1 boyanma yüzdeleri arasında iyi derecede (r=0.64) pozitif korelasyon bulundu. TPK-LNM grubunda p27ile boyanan olgu yoktu. Siklin D1 ile en yüksek boyanma yüzdesi TPK-LNM grubunda olup, diğer gruplarla arasında anlamlı fark saptandı.? TARTIŞMA VE SONUÇLAR: Bu çalışmada, TPK karsinogenezinde bcl-2 ailesi başta olmak üzere hücre siklus düzenleyicilerinin önemli rol oynadığı yorumuna varılmıştır. Siklin-CDK kompleksi üzerinden görev yapan siklin bağımlı kinaz inhibitörü belirteçlerin, daha çok malignite potansiyeli, progresyon ve kötü prognozla ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bir transkripsiyon faktörü olan p53 ise hem apoptozu, hem de hücre siklusunu kontrol eden proteinlerle etkileşerek TPK patogenezinde önemli bir rol oynamaktadır.DMA yönteminden en yüksek verimi alabilmek için teknik işlemlerin özenle ve baştan sona dikkatle yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; the role of genetic products associated apoptosis and cell cycle in the pathogenesis of thyroid papillary carcinoma (TPC) was studied. Also the second aim is to put to use tissue microarray (TMA) method.Materials and methods: Thirty-four cases of TPC, 22 cases of thyroid papillary microcarcinoma (TPMC), 12 cases of lymph node metastasis of thyroid papillary carcinoma (TPC-LNM) and 20 cases of adenomatous nodul (AN) were evaluated for p16, p21, p27, p53, bcl-2, bax, bcl-xL ve cyclin D1 immunostaining with TMA method.Results:The bcl-2 stainings of AN were significantly different from malignant groups and expression of bcl2 in TPC group were the highest comparing to all groups.p53 results were higher in the malignant groups comparing to benign ones. There was a highly positive correlation between p53 and bax staining ratios. According to results of the p16 stainings; TPC and TPMC groups values were significantly higher comparing AN group and TPC-LNM group showed significantly higher values comparing the primary tumour groups. p21 stainings were higher degree and strong in malignant groups than benign lesions. There was moderate correlation of staining values between p 16 and p21 (r=0,30). On the other hand there was highly positive correlation between p21 and cyclin D1 stainings (r=0.64).There was no sample that staining positive with p27 in the