Prostat kanser dokusunda eser miktarda bulunan metal konsantrasyonlarının önemi: Histopatolojik evre, PSA, klinik seyir ilişkisi
The importance of trace elements concentrations in prostate cancer tissue: Relationship of histopathological stage, PSA, clinical survey
- Tez No: 281974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı eser elementlerin prostat kanserindeki olası rollerine ışık tutmaktır. Bu amaçla 1996-2010 yılları arasında kliniğimizde daha önce histopatolojik olarak ?Prostat Adenokarsinomu? tanısı almış ve serum PSA değeri 2,5 ng/ml' nin altında olup histopatolojik olarak ?Benign Prostat Hiperplazisi? tanısı almış olan hastaların patoloji preperatları ICP-OES ve ICP-MS cihazlarında analiz edilerek eser element derişimleri ve bu derişimlerin PSA, histopatolojik evre ve klinik seyirle olan ilişkisi değerlendirildi.Malign prostat dokusunda Cd, Ni ve Ca ortalama derişimleri sırasıyla 55.64 µg/kg (SH:35.12, p=0.033), 784.02 µg/kg (SH:828.24, p
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate a possible role of tissue trace element levels in development of prostate cancer and the relationship between histopathologic stage, preoperative PSA levels and biochemical PSA recurrences. The pathology specimens of the patients who were diagnosed hystopathologically ?Prostate Adenocarcinoma? and Benign Prostate Hyperplasia were analysed at ICP-OES and ICP-MS devices. Trace element concentrations were determined and the relationship of these concentrations with PSA, hystopathologic phase and clinical course.