Enürezis nokturnalı çocuklarda aktigrafi yöntemiyle uyku kalitesinin yaşam kalitesi ile ilişkisi
Sleep quality and quality of life in children with enuresis nocturna actigraphy relation method
- Tez No: 281975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enürezis, mesane kontrolünün kazanılmış olması gereken yaşta istemsiz olarak idrarkaçırma davranışıdır. Yatağını ıslatan çocukların çoğu derin uykuya sahiptirler. Aktigrafiuyku-uyanıklık siklusunu ölçen harekete duyarlı mikrosensorler içeren bir cihazdır.Bu çalışmanın amacı; enürezisli çocukların genel yaşam kalitesinin(SİGYK)ve uykubozukluğunun subjektif değerlerle ortaya konması, yaş, cinsiyet ve sosyokültüreldeğişkenlerin belirlenmesi, enürezis nokturnanın uyku bozukluğuna olan etkilerinin objektif,kolay uygulanabilen bir yöntem olan aktigrafik inceleme ile karşılaştırılmasıdır.Çalışmamıza Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji polikliniğinebaşvuran 40 monosemptomatik enüretik olgu ile 20 herhangi bir sistemik yakınması olmayanyaş grubu benzer sağlam çocuk alındı.Çalışmaya alınan tüm çocuklara `KINDL' yaşam kalitesi anketi uygulandı. `Bedenseliyilik' ve `Duygusal İyilik' parametrelerinde anlamlı fark bulunamadı. Ancak `özsaygı',`aile', `okul' ve `arkadaş' ilişkilerinde enüretik çocuklarda istatistiksel olarak anlamlıderecede düşük bulundu.Uykuyu değerlendirmede kullanılan subjektif testlerden Pittsburg uyku kalite indeksitüm çocuklara uygulandı ve enüretik hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı orandadüşük bulundu.`Etkin uyanıklık süresi ' , `Nap Sayısı' ve `Fragmantasyon indeksi' şeklindekiaktigrafik uyku parametreleri, monosemptomatik enüretik çocuklarda aynı yaş grubuna aitsağlam çocuklara göre anlamlı derecede yüksek bulundu.`Etkin uyku süresi', `Uyku etkinliği' şeklindeki aktigrafik uyku parametreleri enüretikçocuklarda anlamlı derecede düşük olarak bulundu.`Total Aktivasyon Skoru' parametresinde her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı.Çalışmamızın sonucunda; monosemptomatik enürezis nokturnalı olgularda uyku veyaşam kalitesinin olumsuz etkilendiğini objektif ve subjektif ölçümlerle gösterdik.
Özet (Çeviri)
Enuresis ,is the behavior of involuntary urinary incontinence at the age of bladdercontrol that must be acquired. The most of children who get their bed wet,have a deepsleep. Actigraphy is a device which is including the motion-sensitive microsensors thatmeasures sleep-wake cycle.It has been developed as an alternative to Polysomnography andits prevalence has increased in recent years to provide ease of use.The aim of this study is to expose the sleep and life disorders seen in patients withmonosymptomatic nocturnal enuresis,with the analysis of both subjective and actigraphic.40 monosymptomatic enuretic patients who refered to polyclinic of PediatricNephrology , Celal Bayar University School of Medicine study and 20 healty childrenwithout any systemic complaints and had the similar age group, were admitted to our study.All children in the study 'KINDL' quality of life questionnaire were performed. 'Physical well-being' and 'Emotional Well-Being' found no significant difference in parameters. However,'self-esteem', 'family', 'school' and 'friends' relationships enuretic children were significantlylower. Sleep parameters in these patients were compared with the control group. Pittsburghsleep quality index,one of the subjective tests, was found as statistically significantly lower inthe enuretic patient group.The actigraphyic sleep parameters that `Actual Wake Time? , `Number of Nap? and`Fragmentation Index? were found significantly higher in monosymptomaticenuretic children compared to healty children in the same age group. The actigraphyic sleepparameters that `Actual Sleep Time? and `Sleep Efficiency? were found significantly lowerin enuretic children.`Total activation score? parameter, there was no significant difference between the two groups.The results of this study; monosymptomatic nocturnal enuresis has a negative impacton the quality of sleep and causes sleep disorders. Enuresis nocturna affects the quality of thesleep and this situtaion is shown by non-invasive method ,actigraphy.