Rat modelinde CPIP (Kronik Postiskemik Pain)'de K vitamini ve pamidronatın doku antioksidan düzeyi üzerine etkisi
The effect of vitamin K and pamidronate on tissue antioxidant level in a rat model with CPIP (Chronic Postischemic Pain)
  1. Tez No: 281984
  2. Yazar: DENİZ SÖKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT EDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
CPIP; deneysel olarak oluşturulmuş bir KBAS modelidir. Son zamanlarda bifosfanatların KBAS tedavisinde kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. K vitamini ile ilgili ise herhangi bir literatüre rastlanmamıştır.Bu çalışmanın amacı bir iskemi-reperfüzyon hasarına dayanan CPIP modelinde; K vitamini ve pamidronatın oksidan/antioksidan seviyeler ve kas dokusu üzerinde histopatolojik etkilerini incelemek ve böylece tedavideki etkinliklerini ortaya koymaktır.Bu amaçla ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen 40 adet Wistar Albino tip rat çalışmaya alındı. Deney hayvanları, herbiri 10 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı. Bir gruba 2 hafta boyunca 30 mg/ kg `dan K vitamini s.c olarak uygulandı. Diğer gruba yine 2 hafta boyunca 0.6 mg pamidronat intraperitoneal olarak uygulandı.2. haftanın bitiminde kontrol grubu hariç tüm ratlarda CPIP oluşturuldu. Bu model ratların kalça ekleminden turnike uygulanması suretiyle oluşturuldu. Turnike 3 saat boyunca uygulandı. Daha sonra turnike açılarak 2 saatlik reperfüzyon sağlandı. İşlem bitiminde tüm ratların alt ekstremite kas dokusu alındı. Kas dokusunda MDA, katalaz, SOD, GSH ve GSH-Px düzeyi bakıldı. Aynı zamanda alınan kas dokusunun patolojik incelemesi yapıldı.Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgulara göre CPIP'te oksidatif stresin belirteci olan MDA seviyeleri anlamlı olarak artmış saptandı. Gruplar arasında MDA değerleri arasında anlamlı fark bulundu (p = 0.001). K vitamini ve pamidronatın CPIP'te kas dokusunda MDA seviyelerini anlamlı olarak azalttığı saptandı. Gruplar arasında SOD ve katalaz aktiviteleri arasında fark olmadığı saptandı. Çalışmamızda gruplar arasında GSH değerleri arasında anlamlı fark bulundu. (p = 0.001) CPIP grubundaki GSH düzeyi ise kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. K vitamini verilen grupta GSH düzeyi, pamidronat ve CPIP grubuna göre ise anlamlı olarak yüksek bulundu. Kontrol grubuyla ise aralarındaki fark anlamlı değildi. Pamidronat grubunda GSH düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunurken, CPIP grubuna göre aralarındaki fark anlamlı bulunmadı.Gruplar arasında GSH-Px değerleri arasında anlamlı fark bulundu (p = 0.003) CPIP grubunda GSH-Px düzeyi ise kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. K vitamini verilen grupta GSH-Px düzeyi, pamidronat ve CPIP grubuna göre ise anlamlı olarak yüksek bulundu. Kontrol grubuyla ise aralarındaki fark anlamlı değildi. Pamidronat grubundaki GSH-Px düzeyi ile CPIP ve kontrol guplarındaki GSH-Px düzeyi arasında anlamlı fark bulunmadı.K vitaminin kas dokusunda CPIP'nın neden olduğu patolojik bulguları azalttığı saptandı. Pamidronatın ise kas dokusu üzerinde net bir etkisi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
CPIP, created as an experimental model of a complex regional pain syndrome (CRPS) it is known that recently bisphosphonates were used in the treatment of CRPS. However any knowledge related to vitamin K was not found in literature.The aim of this study is analyzing the effects of vitamin K and pamidronate on oxidant / antioxidant levels and muscle tissue histopathologic impact based on an ischemia-reperfusion injury CPIP model, thereby to determine the therapeutic effectiveness.For this purpose, 40 Wistar Albino type rats which weight ranging from 250 to 300 g were studied. Experimental animals were divided into 4 groups and each group consisting of 10 rats. 30 mg / kg of vitamin K was administered sc for 2 weeks to a group. In another group 0.6 mg pamidronate administered intraperitoneally for 2 weeks. At the end of the 2 weeks CPIP generated in all rats except the control group. This model was created by application of the tourniquet to rats? hip joint. Tourniquet was applied for 3 hours. Then the tourniquet opened and reperfusion achieved for 2 hours. At the end of the study lower limb muscle tissue of all rats were taken. MDA, catalase, SOD, GSH and GSH-Px levels were measured in muscle tissue. Pathological examination of muscle tissue was made at the same time.According to the findings of our study that MDA levels, which are marker of oxidative stress, were significantly increased in CPIP. We found significant difference in MDA levels between the groups (p = 0.001). We found that vitamin K and pamidronate significantly reduced the MDA levels of muscle tissue in CPIP. There were no differences between activities of SOD and catalase between groups. GSH values were significantly different between study groups (p = 0.001). CPIP group compared to the control group had significantly lower levels of GSH. GSH levels of the vitamin K group were significantly higher in the pamidronate group and in the CPIP group. On the other hand there was not significant difference between in GSH levels of the control group and vitamin K group. While the levels of GSH in pamidronate group were found significantly lower than the control group, the difference was not significant according to CPIP group.Significant difference was found between GSH-Px levels of groups (p = 0.003). GSH-Px levels were significantly lower in CPIP group than the control group. GSH-Px levels of the vitamin K group were significantly higher than the pamidronate group and the CPIP group. But the difference between the control groups was not significant. There were not significantly difference between the GSH-Px levels of Pamidronate group and GSH-Px levels of control group with CPIP group.We determined that vitamin K was reducing pathological findings in the muscle tissue caused by CPIP. There was not a clear effect of pamidronate on the muscle tissue.