Baş boyun bölgesindeki lenfomalı olguların epidemiyolojik açıdan retrospektif olarak araştırılması
Retrospective epidemiological investigation of patients with lymphoma of the head and neck region
  1. Tez No: 281983
  2. Yazar: ÜNAL KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Lenfomalar en sık nonepitelial baş ve boyun malignansileridir(128). Sıklıkla boyunda büyümüş lenf nodları olarak bulunurlar. Ayrıca Ekstranodal bölge tutulumu olarak baş ve boyunda yaygındırlar, Baş ve boyunda Lenfomanın yerleşimi ve yaygınlığı hastalığın tedavi seçimini ve tedaviye beklenen yanıtı olduğu kadar evrelemesini de etkiler.Çalışmamıza Ocak 1994- Ocak 2011 Tarihleri Arasında Van Yüzüncü yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş boyun Cerrahisi rutin poliklinik ve servis hizmetleri sırasında izlenen, Lenfoma tanısı almış ve takipte olan 145 hasta alındı. Hastalardan önce lenf bezi ince iğne aspirasyon biyopsisi alınmış, Lenfoma tanısı sonrası histopatolojikalttiplendirme için hastalardan lenf bezi eksizyonu yapılmıştır.Epidemiyolojik olarak daha önemli olduğu düşünülen yaş, cinsiyet, anatomik lokalizasyon, gradeleme, NHL'ların diffüz/foliküler ayrımı, lenfomaların sınıflaması, Alt tiplendirilmesi, primer Ekstranodal/Nodal dağılımı gibi demografik özelliklerine göre değerlendirildi. Çalışmamızda bir çok antite yönünden incelenen baş boyun lenfomalı hastaların yapılan literatür çalışmaları ile benzer ve farklı yönleri olduğu kanısına vardık.Sonuç olarak; Baş boyun lenfomalarının klinikopatolojik nitelikleri dünyanın çeşitli coğrafik bölgelerinde farklıdır. Türkiye ve bizim bölgemiz olan Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki demografik verileri bilinmemekteydi ve diğer Doğu ve Batı ülkelerinin sonuçları ile kıyaslanmamıştı. Lenfomaların baş-boyundaki Ekstranodal ve Nodal tutulumları ve semptom kompleksleri karsinomları taklit edebilmektedir. Potansiyel olarak tedavi edilebilen lenfomaların ayırıcı tanıda akılda tutulması ve buna yönelik yaklaşımda bulunulması hastalığın tanı ve tedavisinde son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Lymphomas are the most common nonepithelial head and neck malignancies (128). Patients usually present with swollen lymph nodes in the neck. Extranodal site involvement is also common in the head and neck region. The location and extent of lymphoma in the head and neck affects the staging of the disease, as well as treatment selection and predicted response to therapy.A total of 145 patients diagnosed with lymphoma during routine outpatient clinic and services between January 1994 - January 2011 and that were under follow-up of the Department of Ear, Nose and Throat Disorders and Head and Neck Surgery Van Yuzuncu Yil University School of Medicine Research Hospital were enrolled into this study. At first fine needle aspiration biopsies were obtained from patients. Subsequent to diagnosis lymph node excision were performed for histopathologic subtyping.Patients were evaluated according to demographic feautures such as age, sex, anatomic location, grade, diffuse or follicular of follicular NHL, lymphoma classification, subtyping, primary extranodal / nodal distribution. We concluded that our patients with head and neck lymphoma had similar as well as different aspects with prior epidemiological literature studies.Head and neck lyphomas display diverse clinicopathological characteristics and variation across different geographical regions. Demographic data from lymphoma patients in Turkey and The Eastern Anatolia region was previously unknown and there was no comparison of demographic data with other eastern or western countries. Extranodal and nodal involvement and symptom complexes of lymphomas in the head and neck can imitate carcinomas. A consideration of potentially treatable lymphomas should be considered in the differential diagnosis and it is extremely important in the diagnosis and treatment of disease to embrace such an approach.