Çocukluk çağı obezitesinin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkileri
The effect of childhood obesity on cardiac functions
  1. Tez No: 281988
  2. Yazar: ZERRİN KARAKUŞ EPÇAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Obezite, vücut yağ dokusunun aşırı artışı olarak tanımlanan, genetik, çevresel, metabolik ve hormonal faktörlerle oluşan, sosyal, psikolojik ve medikal komplikasyonları olabilen önemli metabolik bir bozukluktur. Çocukluk döneminde obezite gelişimi, ileriki yaşamda kardiyovasküler risk için önde gelen belirleyicidir.Bu çalışmanın amacı; obez çocuklarda kardiyak fonksiyonların, konvansiyonel ekokardiyografi, elektrokardiyografi ve treadmill testi ile değerlendirilmesidir.Çalışmaya 8-17 yaşlar arasında otuz obez hasta ve kontrol grubu olarak ta obez olmayan otuz hasta alındı. Tüm çocukların antropometrik ölçümleri alındı. Tüm çocuklara elektrokardiyografi, ekokardiyografi ve egzersiz testleri yapıldı. Elektrokardiyografik incelemede obez hastalarda P dalgası dispersiyonunun arttığı görüldü. Ekokardiyografik incelemede obez hastalarda sol ventrikül diyastol sonu çapı, sol ventrikül sistol sonu çapı, sol ventrikül arka duvar kalınlığı ve interventriküler septum çapının arttığı gözlendi. Egzersiz testinde ise efor kapasitesinin obez hastalarda belirgin şekilde azaldığı, bu hastalarda egzersize hemodinamik yanıtın bozulduğu görüldü.Obez çocuklarda kalpte yapısal ve fonksiyonel değişiklikler meydana gelebilmekte ve bu durum önemli kardiyovasküler riskler barındırmaktadır. Obezitenin erken dönemlerinde dahi elektrokardiyografide P dalgası dispersiyonu, ekokardiyografide sol ventrikül sistol ve diyastol sonu çapları, arka duvar kalınlığı, egzersiz testi ile hemodinamik ve elektrokardiyografik değişiklikler ve efor kapasitesi incelemeleri kardiyak disfonksiyon ve potansiyel aritmilerin saptanabilmesi için kullanılabilir. Kronik bir hastalık olan obezitenin özellikle çocukluk döneminde erkenden tanınması ve gerekli önlemlerin alınarak tedaviye başlanması, hem çocukluk döneminde hem de erişkin dönemde oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a metabolic disorder defined as excessive accumulation of body fat which is made up of genetic, environmental, hormonal factors and has various social, psychological and medical complications. Childhood obesity is a major indicator of adult obesity.The aim of this study is to evaluate the cardiac functions via electrocardiography, echocardiography and treadmill test in childhood obesity. A patient group consist of 30 obese children and a control group consists of thirty non-obese children was included to the study. The age range was between 8 and 17 years. Anthropometric measurements, physical examination, electrocardiography, echocardiography and treadmill test were done in all patients.P wave dispersion was found to be statistically significant high in obese patients. In echocardiography analysis, we found that end diastolic diameter, end systolic diameter, posterior wall thickness of left ventricle and interventricular septum was significantly greater in obese children. In treadmill test, the exercise capacity was found to be significantly lower and the hemodynamic response to exercise was found to be defective in obese children.Various cardiac structural and functional changes occur in childhood obesity and this condition includes important cardiovascular risks. P wave dispersion, left ventricle end systolic and end diastolic diameter, left ventricle posterior wall thickness, interventricular septum thickness, exercise capacity, hemodynamic and electrocardiographic measurements during exercise testing are useful tests to determine cardiac dysfunctions and potential arrhythmias even in early stages of childhood obesity. Early recognition and taking precautions of obesity during childhood is very important to intercept complications that will occur in adulthood.