Steroid kaynaklı osteonekroz'a vitamin K' nın etkisi
The effect of vitamin K on steroid induced osteonecrosis
- Tez No: 281997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZCAN HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Glukokortikoid kullanımı nontravmatik osteonekrozun en sık nedenidir. K vitamini adipogenezisi ve osteoklastogenezisi inhibe ederek ve kemik iliğinde ücrelerinin farklılaşması ve fonksiyonun düzenleyerek, femur başı avasküler nekrozu gelişmesini önleyebilir veya geciktirebilir olduğu hipotezinden yola çıkılmıştır. Bu çalışma rat modelinde vitamin K`nın glukokortikoid kaynaklı osteonekroz üzerindeki etkilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalısmaya 200-300 gr ağırlığında 26 adet dişi rat alındı. Ratlar kontrol grubunda altı (6) diğer iki grupta onar (10) rat içeren üç gruba ayrıldı. Grup 2 ve grup 3 teki deneklere 24.5mg/kg intraperitoneal haftada iki kez olmak üzere metilprednizolon verilerek 6 hafta verilerek osteonekroz oluşturuldu. Grup 3 teki ratlara ayrıca 30 mg/kg vitamin K subkutan olarak, haftada üç kez 6 hafta süresince verildi. Kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. Tüm ratlar çalışma öncesi ve sonrası tartıldı, işlem bitiminden sonra ketamin anestezisi altında hayvanlar eksanguinasyon yöntemi ile sakrifiye edildi, femur başları eksize edildi. Femurlar dekalsifiye edilip histolojik kesitler hazırlandı, kesitler Hematoksilen ve Eozin ile boyandı. Işık mikroskopisi ile histolojik değişiklikler incelendi. Erken osteonekrozunu kanıtlamak kemik iliği hücrelerinin yok olması veya trabeküler osteositlerin canlı olmasına rağmen bu hücrelerde bozulma, dejenerasyon gibi hafif derecede değişiklikleri değerlendirildi.BULGULAR: Vücut ağırlıkları açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubunun %100'ünde osteonekroz saptanmadı, steroid alan grupta %70 oranında, steroid+K verilen grupta %10 oranında erken evre osteonekroz saptandı. Kemik iliği yağ oranı/selülarite bakımından kontrol ile steroid ve steroid+K grupları arasındaki fark anlamlı bulunurken, steroid ile steroid+K arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Kemik iliği yağ oranı/selülarite değerleri her iki grupta da kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksektir. Hücresel değişiklik açısından ise steroid ile steroid+K arasındaki fark anlamlı bulunmazken her iki grubun kontrol grubundan olan farkı istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.SONUÇ: Sonuç olarak değişik nedenle steroid kullanılacak risk altındaki bireylere profilaktik K vitamini verilmesi gündeme gelebilir. Ancak bunun için ileri çalışmalar yapılmasına gerek vardır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Glucocorticoid use is the most common cause of nontraumatic osteonecrosis. We hypothesized that vitamin K may prevent or delay the development of avascular necrosis of the femoral head by inhibiting adipogenesis and osteoclastogenesis and promotes function and differentiation of the bone marrow cells. This study was carried out to investigate the effects of vitamin K on corticosteroid-induced osteonecrosis in a rat model.MATERIALS AND METHODS: 26 female rats weighing 200-300 g were divided into three groups containing in the control group of six (6) the other two groups of ten (10). In Group 2 and Group 3 osteonecrosis was induced by two intraperitoneal injections of 24.5mg/kg methylprednisolone during 6 weeks and also 30 mg / kg of vitamin K subcutaneosly was given to group 3 rats three times a week during 6 weeks. The control group was given no treatment. Body weight was measured on day 0 and on the day when the femoral head was harvested. The animals were anesthetized with intraperitoneally injected ketamine and sacrificed by exsanguination .Bone samples were decalcified, and then histological sections were prepared and sections were stained with hematoxylin and eosin. Histological changes were examined by light microscopy. Early osteonecrosis was defined as a condition in which the marrow cells had disappeared or had degenerated , although trabecular osteocytes were still alive.RESULTS: There was no statistically significant difference between groups in terms of body weight. Osteonecrosis was not found in 100% of control group, early-stage osteonecrosis was found in 70% of the group receiving steroids, 10% of the group receiving steroid + vitamin K. There was statistically significant difference between control group, the group receiving steroid and the group receiving steroid + vitamin K in terms of bone marrow fat content / cellularity . There was no significant difference between the steroid and steroid + vitamin K groups in terms of bone marrow fat content / cellularity. Bone marrow fat content / cellularity values in both groups was significantly higher than that of the control group. There was no statistically significant difference between the control group and group receiving steroid in terms of cellular changes. The difference between groups receiving steroid and the group receiving steroid+ vitamin K in terms of cellular changes were statistically significant.CONCLUSION: In conclusion prophylactic vitamin K may be on the agenda to the individuals who will use steroid for different reasons. However, further studies are needed for that conclusion.