Kliniğimizde yapılan glokom cerrahisi sonrası olgularda bleblerin in-vivo konfokal mikroskop ile değerlendirilmesi
In vivo confocal microscopy study of blebs after filtering surgery
  1. Tez No: 281996
  2. Yazar: MUSTAFA NAFİZ KARPUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı in-vivo konfokal mikroskop ile trabekülektomi sonrası filtrasyon bleblerini analiz etmek ve klinik olarak bleb fonksiyonu ile görüntüler arasındaki ilişkiyi saptamak. 12 gün ile 17 yıl öncesinde trabekülektomi cerrahisi geçirmiş 55 hastanın 67 gözü klinik olarak ve in-vivo konfokal mikroskop (Rostock Kornea Modülü/Heidelberg Retina Tomografisi) ile incelendi.Epitelyal mikrokist sayısı (p=0.002), geniş stromal kist alanı (p=0.07), kapsüllü stromal kistlerin yokluğu (p=0.001), minimal vaskülarizasyon (p=0.002) ve kıvrımlı damarların yokluğu (p=0.003) gibi in-vivo konfokal mikroskopi bulguları iyi bleb fonksiyonu ile anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. Hiperreflektif , yoğun bleb stroması ise bleb yetmezliği ile anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur (p?0.001). Trabeküler paternden oluşan bleb stroması mitomisin-c uygulanan trabekülektomiler ile ilişkiliydi (p=0.001).Sonuç olarak Heidelberg Retina Tomografisi/ Rostock Kornea Modülü ile yapılan in-vivo konfokal mikroskopi iyi ve yetersiz blebler arasındaki farklılıkları belirlemek için tanısal görüntüleme sağlar. Ayrıca hücresel düzeyde filtrasyon blebi yapılarının ayrıntılarını görüntülememizi sağlayarak yara iyileşme mekanizmalarını anlamak için umut verici bir yol oluşturur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze filtering blebs after trabeculectomy by means of in vivo confocal microscopy and to correlate the images with clinical bleb function. 67 eyes of 55 patients were examined 12 day to 17 years after trabeculectomy (mean 3.2 years). The patients were examined clinically and by in vivo confocal microscopy (Rostock Cornea Module/Heidelberg Retina Tomograph III, Heidelberg, Germany).In vivo confocal microscopic findings significantly correlated with good bleb function included the number of epithelial microcysts (P=0.002), a large total stromal cyst area (P=0.07), the absence of encapsulated stromal cysts (P=0.001), minimal vascularization (P=0.002), and the absence of tortuous conjunctival vessels (P=0.003). In contrast, a hyperreflective condensed bleb stroma was significantly associated with bleb failure (P?0.001). Bleb stroma mainly consisting of a trabecular pattern was significantly correlated trabeculectomy performed with mitomycin C (P=0.001).In vivo confocal microscopy using the Heidelberg Retina Tomograph/Rostock Cornea Module permits diagnostic imaging of filtering blebs and differentiation between good and insufficient bleb function. By providing details of the structures of filtering blebs at the cellular level, in vivo confocal microscopy constitutes a new promising way to understand wound healing mechanisms after filtering surgery.