Sol ventrikül kontraktil fonksiyonlarının değerlendirilmesinde equılıbrıum radyonüklid ventrikülografi ile miyokart perfüzyon gated SPECT görüntülemenin karşılaştırılması
Comparison of myocard pefusion gated SPECT and equilibrium radionuclide ventriculography in evaluation of left ventricle contractility
- Tez No: 282003
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi sol ventrikül disfonksiyonu olan hastaların takibinde önemlidir. Çalışmamızda, sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde altın standart kabul edilen `Equilibrium Gated Radyonüklid Ventrikülografi (ERVG)' verileri ile `Miyokart Perfüzyon Gated SPECT' ile elde edilen fonksiyonel parametreler arasındaki uyum araştırılmıştır. Bu amaçla Ocak 2010 ile Eylül 2010 tarihleri arasında miyokart perfüzyonu ve sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi için kliniğimize başvuran 48 hastaya, aynı hafta içinde çift gün Tc99m-MIBI protokolü ile miyokart perfüzyon Gated SPECT (GSPECT) ve ERVG çalışmaları yapıldı. GSPECT Myometrix yazılım programı ile ejeksiyon fraksiyonu (EF), Cedars-Sinai Quantitatif Gated SPECT analiz programı ile duvar hareket ve kalınlık skorları belirlendi. ERVG çalışmasında sol anterior oblik görüntüleri kullanılarak EF değerleri hesaplandı. GSPECT ve ERVG ile elde edilen görüntülerde; sol ventrikül duvar hareketleri görsel olarak değerlendirilip; normokinetik = 1, hipokinetik = 2, akinetik = 3, diskinetik = 4 olacak şekilde skorlandı. Olguların ekokardiyografi (EKO) raporlarındaki sol ventrikül EF değerleri ve duvar hareket bilgileri not edildi. Tüm olguların GSPECT ile hesaplanan ortalama EF ile ERVG verileri arasında iyi derecede korelasyon bulundu (r = 0,75). EKO ile ölçülen nümerik EF değeri olan 30 olgunun; GSPECT ve EKO ile hesaplanan ortalama değerleri arasında belirgin fark olmadığı görüldü (p > 0,05). ERVG ve GSPECT ile görsel olarak duvar hareketlerinin değerlendirilmesinde interobserver uyum tüm duvarlarda anlamlı bulundu. 48 hastadan elde edilen 240 segment incelendiğinde, görsel duvar hareketleri açısından GSPECT ile ERVG arasında % 77,5 segmentte, GSPECT ile EKO arasında % 75,4 segmentte uyum saptandı. Görsel olarak normokinetik olarak değerlendirilen segmentlerin QGS bilgisayar yazılımı kullanılarak hesaplanan hareket ve kalınlık skorlarının, kontraksiyon kusuru izlenen segmentlere oranla belirgin yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak; GSPECT'in sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla klinik pratikte güvenle kullanılabileceği, kantitatif olarak hesaplanan duvar hareket ve kalınlık skorlarının vizüel değerlendirmeyi desteklediği, ancak öncelikli olarak miyokart perfüzyonunun sorgulandığı durumlarda tercih edilmesi gereken bir uygulama olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of left ventricle functions is important when managing patients with heart failure. In our study we aimed to investigate the accordance between functional parameters derived from Myocard Perfusion Gated SPECT with Equilibrium Gated Radyonuclid Ventriculography (ERVG) data which is the gold standart for evaluation of left ventricle functions. We enrolled 48 patients for the study who were referred to our department for the evaluation of myocard perfusion and left ventricle functions between January 2010 and September 2010. In the same week double day Tc99m-MIBI protocol, Myocard Perfusion Gated SPECT (GSPECT) and ERVG studies were performed for each patient. Ejection fraction (EF) was calculated with GSPECT Myometrix software, wall motion and thickness was calculated with Cedars-Sinai Quantitatif Gated SPECT analysis program. In ERVG study EF values were calculated using left anterior oblique images. In images derived from GSPECT and ERVG left ventricular function was evaluated visually and scorred as normokinetic=1, hypokinetic=2, akinetic=3, diskinetic=4. EF values and wall motion data mesaured with Echocardiography was noted. For all cases there was significant correlation between mean EF and ERVG values calculated by GSPECT (r = 0,75). Numeric EF values of 30 patients measured with ECHO showed no significant difference from the mean values measured with GSPECT and ECHO (p > 0,05). In visual evaluation of wall motion with GSPECT and ECHO there was significant interobserver accordance in all walls. When 240 segments obtained from 48 patients were examined, the accordance was % 77,5 between GSPECT and ERVG and % 75,4 between GSPECT and ECHO in visual wall motion. The motion and thickness scores calculated with QGS software of segments visually defined as normokinetic were significantly higher when compared to contraction defect presenting segments. In this study we concluded that GSPECT can be safely used in clinical practise in order to evaluate left ventricle functions. Quantitatively calculated wall motions and thickness scores are tought to be supporting the visual evaluation but we believe it should be preferred in conditions such as myocard perfusion is investigated.