Kardiyak resenkronizasyon tedavisinin defibrilasyon eşiğine olan etkisi
The effect of the cardiac resynchronization therapy on defibrillation threshold
- Tez No: 282005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAVUZGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Kardiyak resenkronizasyon tedavisinin (KRT) sol ventrikülün anatomik ve elektriksel olarak tersine yeniden şekillenmesine neden olduğu gösterilmiştir. KRT' nin defibrilasyon eşiği üzerine etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, KRT' yi takiben defibrilasyon eşiğindeki değişikliklerin araştırılmasıdır.Yöntem: Ocak 2008-Mart 2010 tarihleri arasında KRT-D implantasyonu yapılan 36 hasta çalışmaya alındı. Başarılı implantasyonu takiben 24 saat içinde hastalarda bazal defibrilasyon eşik testleri yapıldı. Defibrilasyon eşik testi Binary Search Metodu kullanılarak yapıldı. Kontrol defibrilasyon testi 28 - 32. haftalar arasında yapıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan 36 hastanın 21'i erkek, 15'i kadındı. 7 hasta aşağıdaki nedenlerle çalışma dışı bırakıldı: uygun koroner sinüs dalı bulunamaması (n=1), LV trombüsü (n=1), VT nedeniyle amiodaron başlanması (n=1), cihaz implantasyonu sonrası 6 ay içinde embolik inme (n=2), proaritmiden ötürü LV lead programının kapatılması (n=1) ve hasta ve/veya aile isteği (n=1). 12 hasta (% 41) iskemik kardiyomiyopati, 17 hasta noniskemik kardiyomiyopati ( % 59) hastası olmak üzere 29 hasta (15 E/14 K, 61 ± 10 yaş ort.) çalışmayı tamamladı. 29 hastanın bazal defibrilasyon eşik değeri ortalaması 8.83 ± 5.9 J saptandı. Bu 29 hastanın takip defibrilasyon eşik değer ortalaması 9.2 ± 6.9 J saptandı. Bazal ve takip defibrilasyon eşik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.542).
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiac resynchronization therapy (CRT) has been shown to induce reverse electrical and anatomical left ventricular remodeling. The effect of CRT on defibrillation threshold (DFT) is unknown yet. The aim of this study was to investigate the DFT changes following CRT.Methods: 36 patients undergoing CRT-D implantation between January 2008 and March 2010 were collected. All patients underwent baseline DFT testing within 24-hours of successful implantation. DFT testing was performed by using Binary Search Method. Repeat DFT testing was performed within 28 - 32 weeks of CRT.Results: The study population consisted of 36 consecutive patients (21M/15F). 7 patients were excluded from the study for the following reasons: lack of appropriate coronary venous branch (n=1), presence of LV thrombus (n=1), initiation of amiodarone for VT (n=1), embolic stroke within 6 months after implantation of the device (n=2), proarrhythmia caused by the device because of LV lead programmed off (n=1) and patient and/or family request (n=1). The remaining 29 patients (15M/14F, 61 ± 10 y/o) underlying heart disease was ischemic cardiomyopathy in 12 (41%), dilated cardiomyopathy in 17 (59%). The mean baseline defibrillation threshold of the 29 patients was 8.83 ± 5.9 J. This 29 patients the follow-up mean DFT level was of 9.2 ± 6.9 J. Overall, follow-up DFT levels did not change (p=0.542).