Astımlı çocuklarda ventrikül fonksiyonlarının doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assessment of Cardiac Functions with Tissue Doppler Echocardiography in Children with Bronchial Asthma
- Tez No: 282006
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF RUHİ ÖZYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bronşial astım, çocuklarda en sık görülen kronik hastalıktır. Daha önce yapılan bazı çalışmalarda, astımlı çocuklarda kardiyak fonksiyonlarda değişiklik olduğu bildirilmektedir. Doku doppler ekokardiyografi miyokardın sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını değerlendirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Bronşial astım tanılı çocuk olgularda, ventrikül fonksiyonlarının değerlendirildiği çok az sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, astım bronşiale tanılı olgularda, ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde doku doppler ekokardiyografinin yerinin saptanmasıdır.Yaşları 3-15 yıl arasında değişen, 56 astım tanılı olgu ve yaş-cinsiyet açısından uyumlu 57 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Astım tanılı 56 olgunun, 29'u hafif intermitant, 7'si hafif persistant,20'si ise orta persistant gruptaydı. Tüm olgular konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirildi. Ekokardiyografik değerlendirmeden hemen önce tüm olgulara solunum fonksiyon testi yapıldı ve akut atakta olan astımlı olgular çalışma dışı bırakıldı. Çalışma ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet,ağırlık ve boy açısından farklılık yoktu (p>0.05). Konvansiyonel ekokardiyografi M-mode ile ölçülen, Sol ventrikül diastol sonu arka duvar kalınlığı(LVPWd), diastol sonu interventriküler septum kalınlığı(İVSd), diastol sonu sol ventrikül çapı(LVd), sistol sonu sol ventrikül çapı(LVs), sol atrium çapı (LA) ve aortik anulus(AA) ölçümleri açısından, çalışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Sağ ventrikül diastol ve sistol sonu çapının ölçümleri açısından, iki grup arasında istatistiksel anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). M-mode ölçümlerinden elde edilen veriler ile hesaplanan ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve kısalma fraksiyonu (FS); Sol ventrikül kitlesi (LVK), sol ventrikül kitle indeksi (LVKİ) değerlendirildiğinde; iki grup arasında farklılık saptanmadı(p>0.05).Standart pulsed doppler ekokardiyografi ile ölçülen parametreler açısından astımlı grup ile kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Yalnızca trikuspit kapak doppler akımından hesaplanan deselerasyon zamanı (DT) astımlı grupta, kontrol grubundan istatistiksel anlamlı yüksek bulundu(p0.05).
Özet (Çeviri)
Assessment of Cardiac Functions with Tissue DopplerEchocardiography in Children with Bronchial AsthmaBronchial asthma is the most common chronic illness in children. There are some reports describing the alterations in cardiac function in pediatric patients with bronchial asthma. Tissue doppler echocardiography is a method used for evaluating systolic and diastolic functions of myocardium. There are only few studies assessing ventricular function in pediatric patients with asthma. The aim of this study is to evaluate the role of tissue doppler echocardiography in assessment of ventricular function in pediatric patients with bronchial asthma.Fifty-six asthma patients with varying age between 3 and 15 years and 57 age and sex-matched healthy subjects were enrolled for the study. Out of 56 asthma patients, 29 of the patients were in mild intermitant group; 7 of them were in the mild persistant group and 20 of them were in moderate persistant group. All subjects were evaluated with conventional and tissue doppler echocardiography. Just before the echocardiographic evaluation, respiratory function test was done for all subjects and patients with acute exacerbation were excluded. There was no significant difference between the patients and controls with respect to age, gender, weight and height (p>0.05). There was not any significant difference between the groups in end-diastolic left vetricular posterior wall thickness, interventricular septum thickness, end-diastolic left ventricular diameter, end-syistolic left ventricular diameter, left atrium diameter and aortic anulus diameter measured with M-mode echocardiography. Right ventricular systolic and diastolic diameters were similiar in two groups. Ejection fraction, fractional shortening, left ventricular mass, left ventricular mass index calculated from M-mode measurements were similiar in two groups(p>0.05). There was not significant difference between asthma and control groups in parameters measured with standart pulsed doppler echocardiography. In asthma patients, pulmonary accelaration time was significantly lower (p0.05); Izovolemic contraction time (ICTd) and izovolemic relaxation time(IRTd) were significantly longer in asthma patients compared to control (p0.05).