Primer ekzotropyalı olgularda prizma adaptasyon testinin cerrahi başarıya etkisi
The impact of prism adaptation test on surgical outcome in patients with primary exotropia
  1. Tez No: 282009
  2. Yazar: AYŞE KIYAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Primer ekzotropyalı olgularda prizma adaptasyon testinin cerrahi başarıya etkisini araştırmak amacıylaprimer ekzotropyalı 38 olgu çalışmaya dahil edildi. Randomize olarak seçilen 18 olguya operasyon öncesi prizma adaptasyon testi (PAT) uygulandı. Operasyon öncesi yapılan PAT'ta, uzak veya yakında prizma gücünün 5 PD'den daha fazla artması prizma adaptasyon cevabı pozitif olarak kabul edildi. PAT yapılan 18 olgu grup 1 olarak sınıflandırıldı ve cerrahi PAT'ta saptanan uzak kayma açısına göre planlandı. Diğer 20 olgu ise grup 2 olarak seçildi ve cerrahi PAT yapılmadan ölçülen operasyon öncesi uzak kayma açısına göre planlandı. Her iki gruptaki hastalar için de operasyon sonrası ? ±10 PD kayma açısı olması cerrahi başarı olarak kabul edildi. Grup 1 ve grup 2 arasında operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 1. yıl kayma açıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (chi- square test, p>0.05). Cerrahi başarı oranı 1. yılda grup 1'de % 77.7, grup 2'de %57.2 olarak hesaplandı. Grup 1'deki hastaların 9 tanesinde (% 50), grup 2'deki hastaların sadece 2 tanesinde (%10) binoküler görmede operasyon öncesi döneme göre iyileşme saptandı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu(ki-kare testi,p
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the impact of preoperative prism adaptation test on surgical outcome in patients with primary exotropia.In this prospective study, 38 consecutive patients with primary exotropia were enrolloed. Preoperative prism adaptation test was conducted in randomly selected 18 patients. Patients who showed an increase in exodeviation by 5 PD or more with the prism adaptation test (PAT) were defined as having a prism adaptation response. Surgery was performed based on the angle of deviation at distance measured after PAT (Group 1). Remaining 20 patients in whom PAT was not conducted composed Group 2. Surgery was performed based on the angle of deviation at distance in these patients. Surgical success was defined as ocular alignment within 10 PD of orthophoria. There was not any statistical significant difference in the rate of surgical outcome regarding satisfactory motor alignment in group 1 and group 2 at one week, 1, 3, 6 and 12 months post-operatively (chi- square test, p>0.05). At one year postoperatively, 77,7% and 57,2% of patients in groups 1 and 2, respectively, achieved motor success(within 10 PD of orthophoria).