Beyin tümörlerinin evrelendirilmesi ve ayırıcı tanısında difüzyon tensör görüntülemenin katkısı
Evaluation of the role of diffusion tensor magnetic resonance imaging (DTI) in differantiation and grading of brain tumors
  1. Tez No: 282008
  2. Yazar: DİNÇER AYDIN AKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KİTİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç:. Beyin tümörlerinin evrelenmesi ve ayrımında difüzyon tensör manyetik rezonans görüntülemenin katkısını araştırmak.Gereç ve Yöntem: 2008 ve 2010 yılları arasında beyin tümörü tanısı almış ve bölümümüzde konvansiyonel MRG ve difüzyon tensör görüntüleme yapılmış 27 olgu retrospektif olarak taranmıtır. Olgular menenjiom, düşük dereceli ve yüksek dereceli gliomlar ile metastazlar olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Her olguda tümörün solid komponentinden ve peritümöral ödem barındıranlarda vazojenik ödem sahasından ROI ( region of interest ) kullanılarak FA değerleri ölçülmüştür. Ölçümler esnasında yanlış sonuçlar verebilecek olan tümör içi hemorajik ve kistik-nekrotik alanlardan uzak durulmuştur. Gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığı istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir.Bulgular: Tüm tümör grupları karşılaştırıldığına; menenjiomların solid komponentinin ve peritümöral ödeminin FA değeri diğer gruplara oranla istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur ( p < 0,015 ). Düşük ve yüksek dereceli gliomlar kıyaslandığında ise yüksek derecelilerin FA değeri düşük derecelilere göre anlamlı yüksek bulunmuştur ( p = 0,042 ). Yüksek dereceli gliom grubu ile metastazların karşılaştırılmasında ise, gerek solid kısımlar arasında gerekse peritümöral ödem sahasında FA değerlerinde anlamlı farklılık saptanmamıştır.Sonuç: Difüzyon tensör manyetik rezonans görüntüleme ve kantitatif FA ölçümü tedavi ve prognozu farklılıklar gösteren menenjiom, metastaz, düşük ve yüksek dereceli glial tümörlerin ayrımında faydalı bir yöntem olabilir. Beyin tümörlerinin görüntülenmesinde konvansiyonel MR görüntüleri ile birlikte difüzyon tensor görüntülemenin kullanılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the role of diffusion tensor magnetic resonance imaging (DTI) in differantiation and grading of brain tumors.Material and Method: We retrospectively examined the conventional and diffusion tensor MR imaging findings of 27 patients who were diagnosed as brain tumor between the years of 2008-2010. There were 4 groups of patients, such as meningiomas, low grade gliomas, high grade gliomas and metastases. Fractional anisotrophy (FA) values are measured from solid component of the tumor in each case and from peritumoral vasogenic edema if present by using region of interest (ROI). We avoided to measure FA values from intratumoral hemorrhagic areas or cystic necrotic parts of the tumor in order to not change the FA values inproperly. The results are analysed statistically between groups.Results: FA values measured from the solid portions and peritumoral edema of meningiomas were found to be higher than the other groups (p < 0,015). FA values of high grade gliomas were higher than the low grade gliomas (p = 0,042). There was no significiant difference of FA values of solid portion or peritumoral edema between high grade gliomas and metastases.Conclusions: DTI with quantitative FA measurement can be a useful method in differantiation of brain tumors such as meningioma, low-high grade glioma and metastasis, in which the treament protocol and prognosis is different. It will be useful to perform DTI with other conventional MR sequences in brain tumor imaging.