Suçatı ve çevresinde (Malatya) floristik bir araştırma
- Tez No: 28203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
VI ÖZET Bu araştırma, Suçatı ve çevresinin (Halat ya) florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından 1991-1992 yıllarında 700 bitki örneği toplanmıştır. Bu örnekler (işerin de yapılan çalışmalar sonucu 52 familyaya ait 195 cins, 328 tür (338 takson) saptanmıştır. Suçatı Florasını oluş turan türlerin 2 si Pteridophyta, 2 si Coniferophyta, 322 ise Hagnoliophyta divizyosuna dahildir. Magnoliophyta 'ya dahil türlerin 256 'sı Magnoliopsida, 66 'sı ise Liliopsida sınıfındandır. içerdikleri tür sayılarına göre araştırma alanında bulunan en büyük familyalar sırasıyla: Asteraceae (46), Fabaceae (38), kiliaceae (34), Lamiaceae (31), Poaceae (20), Apiaceae (14), Brass icaceae (13), Raırancu laceae < 12), Rubiaceae (11), Boraginaceae ( 10 ), Rosaceae ( 10 ), Caryophy laceae ( 10 ) " dur. Türlerin fitocografik bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir: Iran- Turan bölgesi elementleri 133 (% 39.7), Akdenia bölgesi elementleri 32 (%9.4) ve Âvrupa- Sibirya bölgesi elementleri 10 (%2.9)'dur. Türkiye için endemik takson sayısı 51 (% 15.0)'dir. Türlerden 63 'ü B7 karesi için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Vİİı ABSTRACT This research includes flora of Suçatı and araund (Malatya). 700 plant specimens have been collecteed in the years İ991-İ992 from the research area. At the and of the study 195 genera and 326 species (333 taxa) which are belong to 52 families are esrabished. Suçatı flora consists of 2 species of Pteridopyta, 2 species f Con if erophyta and 322 species of Magnoliophjrta 256 species of Magnoliopyta are belong to Magnoliopsida and 66 are belong to Liliopsida. The greatest families according to their species numbers in the area as follows". Asfceraceae (46), Fabaceae (38), Liliaceae (34)» Laroiace- ae (31), Poaceae (38), Apiaceae (14), Brass icaceae (13), Ranunculaceae (12), Rubiaceae (11), Boraginaceae (10), Rosaceae ( 10 ), Caryopylaceae ( 10 ). The numbers and the rates of the phytogeographical ele me rı t s are as follows: The I rano- Turanians elements are 133 (% 39), the Mediter raneans elements are 32 (% 9.4) and the Euro- Siberians e- lements are 10 (% 2.9). The number of endemic species to Turkey is 51(%15.0) 63 species are new recods for the square B7.