Bazal hücreli karsinomda Büyüme İnhibe Edici Faktör-2'nin (ING-2) fonksiyonlarının araştırılması
Investigation of Growth Inhibiting Factor-2 functions in basal cell carcinoma
  1. Tez No: 282037
  2. Yazar: METİN TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tümör süpressör genlerin tanımlanmasında kullanılan çift vuruş hipotezinden yola çıkılarak bazal hücreli karsinomada (BCC) yapılan LOH (loss of heterozygosity) analizi sonucunda kromozom 4q22-35'daki delesyon miktarının yüksek çıkması bu bölgedeki genlerden bir tanesinin aday tümör süpressör gen olduğunu göstermekteydi.ING2, ING gen ailesinin bir üyesi olup DNA tamiri, hücre bölünmesi ve apoptoziste görev almaktadır. BCC'lerde bu genin fonksiyonunu anlamak için bu genin normal ve tümörlü dokulardaki m-RNA ekspresyon miktarları kıyaslandı.Sonuç olarak, tümörlü dokulardaki ING2 geninin m-RNA ekspresyonunun normal dokulara kıyasla azalmış olması ING2 geninin BCC'ler için tümör süpressör gen olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on double hit hypothesis used for describing tumor supressor genes, LOH (loss of heterozygosity) analysis on basal cell carcinomas (BCC) pointed out an increase in chromosome 4q22-35 deletion, which shows that one of the genes at this locus is a candidate tumor supressor gene.ING-2 is a member of ING gene family and functions in DNA repair, cell division and apoptosis. In order to determine the function of this gene in basal cell carcinoma, the m-RNA expressions among normal and tumoral tissues were compared.As a result, the decreased expression of m-RNA of ING-2 gene in tumoral tissues compared to that of normal tissues suggests that ING-2 gene is a tumor supressor gene for BCC.