Fibromiyalji sendromlu hastalarda sitokinlerin monosit ekspresyon düzeyleri
Monocyte expression levels of cytokines in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 282036
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS); üç aydan uzun süren yaygın kas ağrıları, yorgunluk ve uyku bozukluğu ile seyreden hassas noktaların tanıda önemli yer aldığı kronik bir ağrı sendromudur. Oluşumunda birçok mekanizma öne sürülmekle birlikte etyopatogenezinde önde gelen teorilerden biri sitokinlerin rolü olduğudur. Çalışmamızda; hasta ve sağlıklı kadınlarda IL-1ß, IL-6, IL-8 ve TNF-? nın monosit ekspresyon düzeylerini belirlemeyi amaçladık.Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR AD polikliniğine başvuran 68 FMS hastası ve 40 sağlıklı kadın dahil edildi. Her iki grup için; menapoz durumu, medeni hali, gebelik sayısı, canlı doğum sayısı, çocuk sayısı, boy, kilo, VKİ, hastalık tanı süresi, eğitim durumu, geçirilmiş cerrahi öykü, eşlik eden sistemik hastalık, kullandığı ilaçlar, sigara ve alkol alışkanlığı, hassas nokta sayısı, VAS, FIQ, HAM-A ve HAM-D, MYES ve NHP' yi içeren detaylı form dolduruldu. Hasta ve kontrol gruplarından 08.30-09.30 saatleri arasında EDTA ? lı tüplere alınan tam kan PBMC' nde TNF- ? , IL-6, IL-8, IL-1 ? ekspresyonu FACS Flow Sitometri cihazında okutularak çalışıldı.Çalışmaya alınan 68 FMS hastasının ve 40 kontrol grubunun hepsi kadın olup yaş ortalamaları, VKİ' si ve diğer demografik verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). FMS hastalarında; eklemlerde sabah sertliği, kronik ağrı, yansıyan ağrı, yorgunluk dinlendirmeyen uyku, ekstremitelerde subjektif şişlik öyküsü, parestezi, sıkıntı, başağrısı, dismenore, irritabl kolon sendromu, depresyon görülme oranı kontrol grubuna göre daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05), bu konuyla ilgili serum ve PBMC ilişkili ölçümlerin birlikte yapıldığı daha detaylı çalışmalar gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic pain syndrome in which tender points take a significant place in diagnosis and which is characterized by sleep disturbance, fatigue and widespread myogenic pain that lasts longer than three months. Although there are several mechanisms suggested for its formation, the argument that cytokines play a role is one of the most noted theories for its etiopathogenesis. This study aims to determine monocyte expression levels of IL-1ß, IL-6, IL-8 and TNF-? in patients with FMS and healthy females.The study consisted of 68 patients with FMS who were admitted to Gaziantep University Medical Faculty PTR Department and 40 healthy females. A detailed form has been filled out for both groups which included menopausal state, marital status, number of pregnancies, number of live births, number of children, body height, weight, BMI, time elapsed since diagnosis, educational status, previous surgical history, accompanying systemic diseases, medication, smoking and drinking habits, number of tender points, VAS, FIQ, HAM-A and HAM-D, MFIS and NHP. In whole blood PBMCs drawn in tubes with EDTA from patients and control group between 08.30-9.30 hrs, TNF- ? , IL-6, IL-8, IL-1 ? expression was evaluated using FACS Flow Cytometry device.All 68 FMS patients and 40 healthy controls were females, while no statistically significant difference was found between their average ages, BMIs and other demographic information (p>0,05). Prevalancy rates of morning stiffness in joints, chronic pain, referred pain, fatigue, unrefreshing sleep, history of subjective swelling of extremites, paresthesia, distress, headache, dysmenorrhea, irritable colon syndrome, depression were statistically significant and higher in patients with FMS than in control group (p0,05), it propounds the necessity of further studies on the subject in which serum and PBMC related measurements are performed together.