Geniş alt dudak defektlerinin rekonstrüksiyonunda üçgen defekt kapatım yönteminin kullanılması ve fonksiyonel sonuçların değerlendirilmesi
Use of triangular closure procedure for reconstruction of large lower lip defects and postoperative functional assessment
  1. Tez No: 282038
  2. Yazar: ERTAN GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTAF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geniş alt dudak defektlerinin kapatılmasında iyi estetik ve fonksiyonel sonuçlar elde etmek cerrahlar için hala başarılması zor bir görevdir. Bu çalışmada, geniş alt dudak defektlerinin rekonstrüksiyonunda daha kaliteli sonuçların sağlanması için tanımlanan yeni bir yöntem olan ?Üçgen Kapatım Yöntemi? nin kullanımını ve fonksiyonel açıdan değerlendirilmesine dair sonuçlarını sunmaktayız. Bu teknikte, eşit olmayan z-plasti tasarımı kullanılarak iki adet flep elde edilir. İlk flep depressör anguli oris kasını içeren kas-deri flebi, ikinci flep ise yalnızca deriyi içeren bir fleptir. Alt dudakta bulunan defekt kas-deri flebi ile onarılırken, bu flebin donor alanı ise kaldırılan ikinci flep ile kapatılır. Oral sfinkter rekonstrüksiyonu depressör anguli oris kasının sağlam tarafta bulunan orbikülaris oris kasına dikilmesi ile gerçekleştirilir. Vermilyon ve bukkal sulkus defektinin onarımı üst dudak bukkal sulkusundan kaldırılan bir transpozisyon flebi ile sağlanır. Bu yöntem 5 yıl boyunca 32 hastada primer olarak kapanmayacak alt dudak kanserlerinin çıkarımı sonucu ortaya çıkan geniş alt dudak defektlerinin kapatılmasında kullanıldı. Hastaların uzun dönem takiplerinde (Ortalama: 34 ay) tüm hastalarda kabul edilebilir estetik ve fonksiyonel sonuçlar elde edildi. Tüm hastaların oral sfinkter fonksiyonları fizik muayene ve elektromyografi ile değerlendirildi ve hepsinde iyi estetik sonuçların yanında duyulu bir alt dudak ile beraber intakt bir oral sfinkter fonksiyonu elde edildiği görüldü. Bu sonuçlar, literatürdeki alt dudak rekonstrüksiyonunda kullanılan diğer teknikler ile karşılaştırıldığında daha üstün bulundu. 1 hasta dışında tümör nüksü ile karşılaşılmadı. Hiçbir hastada mikrostomiye rastlanmadı. Sonuç olarak iyi fonksiyonel ve estetik sonuçlar sağlaması açısından, Üçgen Kapatım Yöntemi' nin geniş alt dudak defektlerinin kapatılmasında kullanışlı bir alternatif olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Providing an aesthetically and functionally satisfactory result in reconstruction of lower lip defects is still a difficult task for reconstructive surgeons. Here, we present the use of triangular closure technique as a new approach to improve the quality of reconstruction in patients with lower lip defects. In this technique, two flaps obtained with an unequal z-plasty are used. The first flap is a myocutaneous one including the depressor anguli oris muscle while the second flap is a pure cutaneous flap. The lip defect is repaired via transposition of myocutaneous flap to the defect area, while the cutaneous flap is used for closure of its donor site. The oral sphincter is reconstructed by suturing the depressor anguli oris muscle to the orbicularis oris muscle. Mucosal coverage is provided with a mucosal flap obtained from the upper buccal area. Over 5 years, this procedure was used for reconstruction of large defects of the lower lip in 32 patients. The outcome was cosmetically and functionally acceptable for all patients and comparing with the other techniques in the literature, our technique is found better. Physical examination and electromyographical studies revealed an intact oral sphincter and normal lip sensitivity. During a mean follow-up period of 34 months, except one patient, there was no patient with tumor recurrence. There was no patient with microstomy. This procedure seems to be a useful alternative to provide a better aesthetic and functional outcome in reconstruction of the lower lip defects.