Otolog periferik kök hücre nakli sonrası engrafmanı etkileyen faktörler
Factors affecting engraftment after autologous peripheral stem cell transplantation
- Tez No: 282078
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Otolog kök hücre nakli (OKHN) ve yüksek doz kemoterapi (YDK) lenfoma ve lösemilerde uzamış hastalıksız sağkalım ve bazı solid tümörlerde daha uzun süren tam cevap sağlar. YDK'yı takiben OKHN sonrası engrafman yani tutunma sağlanıncaya kadar sürecek aplazi dönemindeki enfeksiyöz ve kanama komplikasyonları en belirgin morbitide ve mortalite nedenidir. Bu nedenle sağlam ve hızlı nötrofil ve trombosit engrafman zamanı çok önemlidir. Bu çalışmada miyeloablasyondan sonra periferik kök hücrelerin infüzyonunu takiben engrafman zamanını etkileyebilecek faktörleri belirlemek amaçlanmıştır.Gereç Ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2005 ile Ocak 2010 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı, Erciyes Transplant Merkezi Ünitesi'nde otolog hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) yapılan 121 hasta alındı. Nakil yapılan hastaların 39'u (%32) Multiple Myelom (MM), 34'ü (%28) Nonhodgkin Lenfoma (NHL), 33'ü (%27) Hodgkin Lenfoma (HL), 9'u (%8) akut lösemi, 6'sı (%5) solid tümörlü hasta idi. Hazırlama rejimlerinden BEAM (Karmustin, Etoposid, Arabinozid-C, Melfalan), yüksek doz ICE (İfosfamid, Karboplatin, Etoposid), ME (Melfalan+etoposid), BuCy (Busulfan+Siklofosfamid) tedavi şemaları kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 43±14,5 idi. Yaş, cinsiyet, tanı, nakil öncesi uygulanan ışın tedavisi (RT), nakil sırasında kullanılan hazırlama rejimi, infüzyondan sonra uygulanan büyüme faktör tipi, infüze edilen toplam CD34+ hücre sayısı, nakilden sonra nötropenik ateş gelişiminin engrafman süresi üzerine etkili olup olmadığı değerlendirildi.Bulgular : Nötrofil (500 mm3/L) ve trombosit (20000 mm3/L) tutunmasına sırasıyla ortalama 10,1±2,3 ve 11,5±3,9 günde ulaşıldı. Hastaların tanı, cinsiyet, nakil öncesi alınan RT ve kullanılan büyüme faktörünün engrafman zamanı üzerine anlamlı etkisi bulunmadı (p>0,05). Hasta yaşı onarlı artan şekilde gruplandırıldığında yaş grupları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Autologous peripheral stem cell transplantation (PSCT) and high dose chemotherapy provides longer disease-free survival in lymphomas and leukemias also longer complete response in some solid tumors. Infectious and bleeding complications are the most important reasons for morbidity and mortality until the engraftment period after high dose chemotherapy. So, neutrophil and thrombocyte engaftment time and velocity is very important. In this study, ıt was aimed to determine the probable factors for engraftment after SCT infusion folowing myeloablation.Materials and Method: A total of 121 patients underwent autologous hematopoietic stem cell transplantation (AHSCT) in Erciyes Transplant Center, Department of Hematology, Faculty of Medicine, Erciyes University between January 2005 and January 2010 were included in the study. Of the patients, 39 was MM (32%), 34 was (28 %) NHL, 33 (27 %) HL, 9 (8%) acute leukemia, 6 was (5 %) solid tumor. The preparation regimens; BEAM (Carmustine, Etoposide, Arabinoside-C, Melphalan), high-dose ICE (Ifosfamide, Carboplatin, Etoposide), ME (Melphalan+etoposide), BuCy (Busulfan+Cyclophosphamide) were administered. Mean age was found 43±14,5 the oldest patient was 16 and the youngest 71. For factors affecting the engraftment period; age, gender, diagnosis, radyotherapy before transplantation, conditioning regimen, G-CSF administration after infusion, number of CD34 and neutropenic fever were evaluated.Results: Neutrophil (500 mm3/L) and thrombocyte (20000 mm3/L) engraftment days were 10,1±2,3 11,5±3,9 respectively. The factors; diagnosis, gender, pre-transplant radiotherapy and administered G-CSF agents, were not found statistically significant on engraftment (p>0,05). The age was clasified as decade periods and was not found significant (p>0,05).