Hirschsprung hastalığı nedeniyle uygulanan farklı operasyon tekniklerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comparative results of different operative techniques in Hirschsprung?s disease
  1. Tez No: 282083
  2. Yazar: HAYRİYE ÇİSEM AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç:Hirschsprung hastalığı nedeniyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda farklı cerrahi yöntemlerle opere edilmiş olguların uzun dönem sonuçlarının karşılaştırmalı incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç-yöntem:1970-2010 yılları arasında başvuran tüm olguların (n=176) kayıtları geriye dönük taranmış, 2000 yılı sonrasında başvuran olgulara olgulara telefonla ulaşılarak son durumları sorgulanmış, TEPT uygulanmış 34 olgunun 16'sına kontrol anorektal manometrik çalışma yapılarak tüm sonuçlar karşılaştırmalı değerlendirilmiştir.Bulgular:Kliniğimize başvuran 176 olgudan düzeltici operasyon uygulanabilmiş 153 olgunun sonuçları değerlendirildiğinde, Soave-Boley %51 (n=78), TEPT %22 (n=34), Duhamel-Martin %9 (n=14), Swenson %8 (n=12), MD-Soper %3,3 (n=5), Posterior miyektomi %3,3 (n=5), Anterior rezeksiyon %2 (n=3), Abdominosakroperineal pull-through %0,7 (n=1), Rehbein operasyonu %0,7 (n=1) hastaya uygulanmıştır.Postoperatif erken komplikasyonlar incelendiğinde 24 olguda (%15,7) anastomoz darlığı, 10 olguda (%6,5) yara enfeksiyonu, 9 olguda (%5,9) fistül, 5 olguda (%3,3) pelvik abse, 4 olguda (%2,6) evisserasyon gözlenmiştir.Uzun dönem komplikasyonlar incelendiğinde 30 olguda (%19,6) enterokolit, 22 olguda (%14,4) iç çamaşırda lekelenme, 16 olguda (%10,5) kabızlık, 12 olguda (%7,8) brid ileus,10 olguda (%6,5) inkontinans, 7 olguda (%4,6) kolostomi prolapsusu, 6 olguda (%3,9) perianal dermatit gözlenmiştir.Postoperatif komplikasyonlar düzeltici operasyonlar açısından incelendiğinde iç çamaşırda lekelenme TEPT sonrasında yüksek oranda (%32,4) gözlenmiş olup, diğer postoperatif komplikasyonlar açısından operasyonlar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. TEPT operasyonu geçiren olguların daha kısa operasyon sonrası hastane yatış süresine sahip olduğu saptanmıştır.Ayrıca olguların opere olduğu yaş arttıkça, ortalama yatış süresi ve postoperatif izlem sürelerinin uzadığı, postoperatif pelvik apse ve sterkoral fistül gelişimi oranının arttığı gözlenmiştir.Tutulan segmentlere göre olgular 3 gruba (rektosigmoid-hepatik fleksura distali-total kolonik/intestinal) ayrılarak incelenmiş, segment uzunluğu arttıkça komplikasyon oranlarının arttığı ancak aralarında istatistiksel anlamlı fark olmadığı saptanmıştır.Geçen zaman içinde gelişen tanı ve cerrahi tekniklerin sonucunda olgular 2000 yılı öncesi ve sonrası 2 grup olarak ayrılmıştır. Komplikasyonlar açısından 2 grup arasında anlamlı fark saptanmamış, operasyon sonrası hastane yatış günleri, peroral beslenme günleri ve izlem sürelerinin 2000 yılından sonra belirgin kısalmış olduğu saptanmıştır.Seride preoperatif enterokolit geçiren olguların postoperatif enterokolit geçirmeye devam ettikleri, anastomoz darlığı oranının da yüksek olduğu saptanmıştır.TEPT uygulanan hastalarda rektal muskuler kılıfın kesilip kesilmemesinin postoperatif sonuçları değiştirmediği (anorektal manometrik ve klinik) görülmüştür.Sonuç:Hirschsprung hastalığına yönelik uygulanan düzeltici operasyonlar karşılaştırıldığında benzer sonuçlar saptanmış olup; operasyonlar arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to review the long-term outcomes of patients with Hirschprung?s Disease in Ege University Department of Pediatric Surgery and to consider the results according to performed techniques.Material-Methods:Hospital records of all patients (n=176) between years 1970-2010 were reviewed retrospectively. Also, patients admitted after 2000 were conducted by phone and their last conditions were recorded. Sixteen patients who had undergone TEPT operation were evaluated with anorectal manometry.Results:Considering the results of 153 patients who had undergone definitive operation; 78 patients (51%) had undergone Soave-Boley, 34 patients (22%) TEPT, 14 patients (9%) Duhamel-Martin, 12 patients (%8) Swenson, 5 patients (3,3%) MD-Soper, 5 patients (3,3%) Posterior myectomy, 3 patients (2%) Anterior resection, 1 patient ()0,7%) Abdominosacroperineal pull-through, 1 patient (0,7%) Rehbein operation.Early postoperative complications were anastomotic stricture in 24 patients(15,7%), wound infection in 10 patients (6,5%), stercoral fistula in 9 patients (5,9%), pelvic abscess in 5 patients (3,3%) evisceration in 4 patients (2,6%). Late complications were enterocolitis in 30 patients (19,6%), soiling in 22 patients (14,4%), constipation in 16 patients (10,5%), adhesive ileus in 12 patients (7,8%), incontinence in 10 patients (6,5%), perianal dermatitis in 6 patients (%3,9).Considering the complications in terms of definitive procedure; soiling was found to be higher (%32,4) in patients who had undergone TEPT. No statistically significant difference was found through the other complications. On the other hand, patients who had undergone TEPT were found to have shorter hospital stays.Another finding was the relation between the age at operation and postoperative outcome. Mean hospital stay and postoperative follow-up were longer; postoperative pelvic abscess and stercoral fistula rates were higher in lately operated patients.Patients were divided into three groups (rectosigmoid- extending to transverse colon-total colonic/intestinal) according to the extension of the disease. Complication rates were found to be higher with longer extension, however no statistically significant difference was found.Patients were also divided into two groups due to changing trends with years as before and after 2000. No statistically significant difference was identified between both groups; however, mean postoperative hospital stay, mean follow-up and resumption of enteral feeding were found to be shortened after 2000.In our series, patients who experienced enterocolitis before the definitive operation continued to encounter after the operation; also anastomotic stricture was found to be higher.Considering the patients who had undergone TEPT, incision of the rectal muscular cuff was found to have no effect on postoperative outcomes (anorectal manometric or symptomatic).Conclusion:Comparing the results of all patients who had undergone definitive operations for Hirschsprung's Disease; similar results were found, there was no statistically significant difference.