Erken telarş, erken pubarş : Metabolik sendrom ve over kökenli hiperandrojenizm ile ne kadar ilişkili?
Premature thelarche, premature pubarche : How much associated with the metabolic syndrome and ovarian hyperandrogenism ?
  1. Tez No: 282084
  2. Yazar: GÜLGÜN YAMEN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞÜKRAN DARCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Erken pubarşla ilgili ileri dönem riskleri tanımlayan çok sayıda çalışmaolmakla beraber, erken telarşın olası ileri dönem riskleri üzerinde yapılan çalışmayarastlanmamıştır.Amaç : Prematür telarşın da prematür pubarş gibi, erişkin dönemdemetabolik belirteçlerde gelişebilecek bozuklukların erken göstergesi olup olmadığınıdeğerlendirmekOlgular : Çalışmaya, ergenlik bulgularının erken gelişme öyküsü olan, 15yaş üzeri toplam 27 kız olgu alındı. Olgular, erken ergenlik bulguları ile 3,5-9,2yaşları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalıpolikliniğine başvurmuş olgulardı. Metabolik parametreler yönünden yakınmalar,fizik bakı, laboratuvar verileri ve US ile erişkin dönem değerlendirmeleri yapıldı.Bulgular : Olguların 15'i (%55,6) erken pubarş (EP) ve 12'si (%44,4) erkentelarş (ET) grubunda yer almaktaydı. Ortalama yaşları EP grubunda 16,71±0,94 ; ETgrubunda 17,65±2,69 yıl idi. Erken pubarş grubundaki olguların 2'si (%13,3) veerken telarş grubundaki olguların 5'i (%41,7) izlemde santral erken puberte tablosugöstermişti. Bunların dışındaki olguların izole erken pubarş (İEP) ve izole erkentelarş (İET) olarak ayrıca değerlendirmeleri de yapıldı.
Özet (Çeviri)
Despite the extensive body of research studies defining the later risksassociated with premature pubarche, no study was found to address the possible laterrisks of premature thelarche.Objective: The objective of this study is to examine whether prematurethelarche is an early indicator of disorders that may develop in metabolic markers inadulthood as is the case in premature pubarche.Cases: The study included 27 girls above the age of 15 with a history of earlydevelopment of puberty symptoms. All cases had applied to the Department ofPaediatric Endocrinology of Ege University Faculty of Medicine between the ages of3,5 and 9,2. Adulthood assessments were conducted with complaints related tometabolic parameters, physical examination, laboratory data and US.Findings: Among the cases, 15 (55,6%) were in the premature pubarche (PP)group and 12 (44,4%) in the premature thelarche (PT) group. The mean age was16,71±0,94 in the PP group and 17,65±2,69 in the PT group. 2 (13,3%) of the casesin the premature pubarche group and 5 (41,7%) of the cases in the prematurethelarche group presented a story of central precocious puberty in follow-up. Theremaining cases were made subject to additional assessments and identified asisolated premature pubarche (IPP) and isolated premature thelarche (IPT) groups. InPP, PT, IPP and IPT groups, birth weight SDS values were not found to have anyeffect on the age of onset of puberty symptoms (p>0,05).