Normal, tümöral ve rejeneratif büyümeler arasındaki kinetik ilişkiler
  1. Tez No: 28209
  2. Yazar: SEYHAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ÖZALPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV OZ Normal, Tumoral ve Rejeneratif Büyümeler Arasındaki Kinetik İlişkiler Bu çalışmada; normal büyüme, fare kemik iliğinde mitotik indeks ve S fazındaki hücre yüzdesi; rejeneratif büyüme, parsiyal hepatek- tomi yapılan karaciğerde rejenerasyon yüzdesi, DNA dağılımı ve S fazında ki hücre yüzdesi; tumoral büyüme ise, EAT hücrelerinde çoğalma hızı, DNA dağılımı ve S fazındaki hücre yüzdesi parametreleri incelenerek araş tırılmış ve hücre kinetiğinde meydana gelen değişikliklere göre bu üç tip büyümenin birbirlerini ne şekilde etkiledikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, normal büyümeyi, rejeneratif büyüme tek başına ya da tumoral büyüme ile birlikte stimule etmekte, tumoral büyüme ise, yalnız başına inhibisyona yol açmaktadır. Dolayısıyla, rejeneratif büyümenin tumoral büyümeye göre dominant bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Diğer taraftan tumoral büyüme rejeneratif büyüme üze rinde stimule edici bir etki, rejeneratif büyüme tumoral büyüme üzerinde inhibe edici bir etki oluşturmaktadır. ABSTRACT Kinetic Relationships Among Normal, Tumoral and Regenerative Growths In this study the following parameters were examined in mice: mitotic and labelling index in bone marrow for normal growth, percentage of regeneration, DNA distribution and labelling index in partially hepatectomized liver for regenerative growth, and growth rate, DNA distribution and labelling index in EAT cells for tumoral growth. According to the changes in cell kinetics, how these three types of growth affected each other were examined.
Özet (Çeviri)
IV OZ Normal, Tumoral ve Rejeneratif Büyümeler Arasındaki Kinetik İlişkiler Bu çalışmada; normal büyüme, fare kemik iliğinde mitotik indeks ve S fazındaki hücre yüzdesi; rejeneratif büyüme, parsiyal hepatek- tomi yapılan karaciğerde rejenerasyon yüzdesi, DNA dağılımı ve S fazında ki hücre yüzdesi; tumoral büyüme ise, EAT hücrelerinde çoğalma hızı, DNA dağılımı ve S fazındaki hücre yüzdesi parametreleri incelenerek araş tırılmış ve hücre kinetiğinde meydana gelen değişikliklere göre bu üç tip büyümenin birbirlerini ne şekilde etkiledikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, normal büyümeyi, rejeneratif büyüme tek başına ya da tumoral büyüme ile birlikte stimule etmekte, tumoral büyüme ise, yalnız başına inhibisyona yol açmaktadır. Dolayısıyla, rejeneratif büyümenin tumoral büyümeye göre dominant bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Diğer taraftan tumoral büyüme rejeneratif büyüme üze rinde stimule edici bir etki, rejeneratif büyüme tumoral büyüme üzerinde inhibe edici bir etki oluşturmaktadır. ABSTRACT Kinetic Relationships Among Normal, Tumoral and Regenerative Growths In this study the following parameters were examined in mice: mitotic and labelling index in bone marrow for normal growth, percentage of regeneration, DNA distribution and labelling index in partially hepatectomized liver for regenerative growth, and growth rate, DNA distribution and labelling index in EAT cells for tumoral growth. According to the changes in cell kinetics, how these three types of growth affected each other were examined.V The results show that, normal growth is stimulated by regenerative growth either alone or with tumoral growth and is inhibited by tumoral growth alone. So, regenerative growth is thought to have a dominant effect according to the tumoral growth. On the other hand, tumoral growth has a stimulative effect on regenerative growth and regenerative growth has an inhibitory effect on tumoral growth.