Ratlarda tiyoasetamidle indüklenen karaciğer hasarına karşı nigella sativa (Çörek otu)yağının etkisi
Effect of nigella sativa oil damage onthioasetamide -induced rats hepatosit
- Tez No: 282093
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZEROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tiyoasetamid (TAA) deneysel araştırmalarda sıkça kullanılan bir hepatotoksindir. Birçok araştırmacı tek dozunun sentrolobüler karaciğer hasarına neden olabildiğini ve kronik uygulanmasının sirozla sonuçlandığını rapor etmiştir.TAA' in hepatotoksisite mekanizması tam olarak bilinmemesine rağmen TAA serbest radikal reaksiyonlarını arttırarak hasar oluşturduğu ve prooksidan /antioksidan dengesinin akut TAA uygulamasından etkilendiği ileri sürülmüştür.Nigella sativa (NS)'nın antioksidan ve antiinflamatuar etkisinin olduğu değişik çalışmalarda gösterilmiştir. NS yağı aromatik yağlar, eser elementler vitaminler ve enzimler gibi yüz üzerinde bileşen içeriği nedeniyle çok faydalıdır.Bu çalışmanın amacı ratlada tiyoasetamidle indüklenmiş karaciğer hasarına karşı çörek otu yağının muhtemel koruyucu etkisini araştırmaktır.Çalışmada 12 haftalık ve 200-250 g ağırlığındaki 41 Wistar Albino erkek sıçanlar kullanıldı.Sıçanlar 5 gruba ayrıldı;grup 1(n:7) kontrol; grup 2(n:9), TAA (300 mg/kg/gün (i.p.); grup 3(n:9), 1ml/kg/gün NSY+ TAA; grup 4(n:8), 10ml/kg/gün NSY+ TAA; group 5(n:8), N-Asetil sistein(NAC) (50 ml/kg/gün) + TAA. Tüm ratlar 6. günün sonunda kan ve karaciğer dokuları alındıktan sonra sakrifiye edildi.Sıçanlarda alınan karaciğer dokusunun bir kısmı histopatalojik incelemeler için %10 luk formaldehitte saklandı. Katalaz (CAT), süperoksitdismutaz (SOD), gulutatyon peroksidaz (GSH-Px), miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri malondialdehid (MDA) ,hidroksiprolin ve protein karbonil seviyeleri karaciğer dokusunda analiz edildi. AST, ALT, GGT, ALP aktiviteleri kolestrol ve total bilurubin miktarları plazmada analiz edildiHasara maruz kalan sıçanların karaciğer dokusunda lipid peroksidasyonu göstergesi olan MDA içeriği ile antioksidan savunma sistemlerinden olan CAT ve GSH-Px enzim aktivitelerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir fark gözlenmezken NSY'nin SOD, PC ve MPO düzeyleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu açık bir şekilde görülmektedir.Histopatolojik bulgular NSY' nin TAA ile indüklenen karaciğer sirozunun oluşumunu inhibe ettiğini göstermiştir.TAA toksisitesine karşı NSY uygulanmasıyla, serbest radikallerin temizlenmesi, antioksidan aktivitenin artışı ve protein karbonil gruplarının oluşumunun kısmen engellenmesi sağlanarak NSY'nin karaciğer hücre hasarının engellenmesinde katkısı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca karaciğer dokularında TAA uygulanan gruba verilen NSY, NAC tedavisi ile oksidan /antioksidan dengeyi tamamen aynı olmasa da hemen hemen paralel bir şekilde olumlu yönde değiştirmiş ve protein karbonil gruplarının oluşumunu engellemiştir. Böylece NSY'nin sıçanlarda NAC tedavisinde olduğu gibi antioksidan bir etkiye sahip olduğu, TAA'in oluşturduğu hasarı kısmende olsa gerilettiği ve koruyucu etkide bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Thioacetamide (TAA) is a hepatotoxin frequently used for experimental purposes. Several investigators have reported that a single dose of this hepatotoxic agent could produce centrilobular hepatic necrosis and that chronic administration led to cirrhosis. Although the mechanism of TAA hepatotoxicity is not clear, some investigators have suggested that TAA hepatotoxicity may be due to free radical ?induced reactions and prooxidant-antioxidant balance in TAA-induced liver cirrhosis was concerned.Nigella sativa (NS) has been shown to have antioxidant and antiinflammatory activities in different conditions. The oil of NS (NSO) is so beneficial due to its content of over a hundred components such as aromatic oils, trace elements, vitamins, and enzymes.The aim of this study was focused on investigating the possible protective effect of NSO against TAA-induced liver injury in rats.Fourty one male Wistar-albino rats ,(12 weeks old) weighing around 200?250 g, were divided into five equal groups as follows:group1(n:7) kontrol; group 2(n:9), TAA (300 mg/kg/day i.p.); group 3(n:9), 1ml/kg/day NSO+ TAA; group 4(n:8), 10ml/kg/day NSO+ TAA; group 5(n:8), N-Asetil sistein (NAC) (50 ml/kg/day i.p.) + TAA . On treatment day 6,all rats were humanely killed then blood and liver tissues were removed.A sample of removed liver tissue was kept in 10% formalin for histopathological analysis. Catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), myeloperoxidase (MPO) activities and malondialdehyde (MDA),hidroksi proline, protein carbonyl (PC) levels were determined in liver tissue.Gamma glutamyl transferase (GGT), alkaline phosphatase (ALP), aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), and activities and total bilirubin, cholesterol were determined in plasma.Histopathological findings also suggested that NSO has an inhibitive effect on TAA-induced hepatic cirrhosis.On liver tissue of rats, which exposed to damage, while an indicator of lipid peroxidation MDA content and antioxidant defense systems, the CAT and GSH-Px enzyme not a significant difference compared with control group, NSO had a significant impact on the SOD activities, PC and MPO levels.The prevention of NSO has been shown to contribute to liver cell damage with implementation of NSO against the TAA toxicity, removal of free radicals, increase antioxidant activity and partly prevented by ensuring the formation of protein carbonyl groups. In addition, the liver tissues of the group received TAA NSO, NAC treatment of oxidant / antioxidant balance, but not exactly the same positive direction, have changed almost in parallel, and inhibited the formation of protein carbonyl groups. Thus, can be said that NSO has an antioxidant effect as in the treatment of NAC in rats, at least in part reversed and protective effect of TAA the injury.