Subkronik akrilamid toksisitesi oluşturulan ratlarda kayısının, kalın bağırsak dokusu glutatyon S-transferaz-Pi (GST) gen ekspresyonu, glutatyon peroksidaz (GSH-PX), redükte glutatyon (GSH) ve malondialdehid (MDA) düzeylerine etkisinin araştırılması
An investigation of effects of organic dried apricot on GST-Pi gene expression (GST-Pi), Glutathione Peroxidase (GSH-Px), Reduced Glutathione (GSH) and Malondialdehyde (MDA) levels in the large intestine of the rats with subchronic acrylamide toxicity
  1. Tez No: 282092
  2. Yazar: MEHMET ERMAN ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Subkronik Akrilamid Toksisitesi Oluşturulan Ratlarda Kayısının, KalınBağırsak Dokusu Glutatyon S-Transferaz Pi (GST-Pi) Gen Ekspresyonu,Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px), Redükte Glutatyon (GSH) ve Malondialdehid(MDA) Düzeylerine Etkisinin AraştırılmasıBu araştırmada dişi Spraque Dawley ratlara içme suyu ile subkronik dozdaakrilamid verilerek, akrilamidin kalın bağırsakta meydana getirebileceği muhtemelhasarların incelenmesi ve bu hasarların organik kuru kayısı ile önlenebilirliğinin testedilmesi amaçlanmıştır.Canlı ağırlıkları ortalama 200 gr olan 40 adet dişi Spraque Dawley ratlar hergrupta 10 rat olacak şekilde dört gruba ayrıldı: 1. grup (kontrol grubu, 12 haftasüreyle normal yemle beslendiler). 2. grup (kayısı grubu, 12 hafta süreyle yem içinde%5 kuru kayısı ile beslendiler). 3. grup (akrilamid grubu; 12 hafta süreyle içme suyuiçinde 500 ?g/kg vücud ağırlığı akrilamid ve normal yemle beslendiler). 4.grup(akrilamid+kayısı grubu; 12 hafta süreyle içme suyu ile 500 ?g/kg vücud ağırlığıakrilamid ve yemle %5 kuru kayısı içeren yemle beslendiler).12 haftalık sürenin sonunda tüm ratlar dekapite edildi. Ratlarda, Glutatyon STransferazPi (GST-Pi) gen ekspresyonu, Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px), RedükteGlutatyon (GSH), Malondialdehid (MDA), total protein analizi için kalın bağırsakdoku örnekleri alındı.Kalın bağırsak MDA düzeyleri (nmol/gr yaşdoku; gyd) kontrol grubunda191, kayısı grubunda 197,5, akrilamid grubunda 4070, kayısı+akrilamid grubunda375 bulundu. Akrilamid uygulaması, kontrol grubuna göre kalın bağırsak MDAseviyesini istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde yükseltirken (p0,05). Kalın bağırsak GST aktivite düzeyleri kontrolgrubunda 15,05, kayısı grubunda 21,25, akrilamid grubunda 339,65,kayısı+akrilamid grubunda 9,2 Ü/gr protein olarak bulundu. Kontrol grubuna kıyaslaakrilamid grubunda GST aktivitesinde istatistiki olarak anlamlı bir artış gözlenirken(p < 0,05), akrilamid grubu ile karşılaştırıldığında kayısı-akrilamid grubu GSTaktivitesinde istatistiki olarak önemli derecede düşüş tespit edildi (p< 0,05). Kalınbağırsak GSH-Px aktivite düzeyleri kontrol grubunda 191,1, kayısı grubunda 2573,8,akrilamid grubunda 2383,6, kayısı+akrilamid grubunda 3179,5 U/gr protein olarakbulundu.
Özet (Çeviri)
An investigation of effects of organic dried apricot on GST-Pi geneexpression (GST-Pi), Glutathione Peroxidase (GSH-Px), Reduced Glutathione(GSH) and Malondialdehyde (MDA) levels in the large intestine of the rats withsubchronic acrylamide toxicity.In this thesis, it was aimed to investigate the possible toxic effects thatsubchronic doses of acrylamide with administered drinking water on the largeintestine tissue and to test these effects preventability with organic dried apricots infemale Spraque Dawley rats.Forty female Spraque Dawley rats with the average weight of 200 g weredivided into 4 equal groups as follows: Group 1(Control);animals in this group wasadministered with normal diet and normal drinking water for 12 weeks. Group2(apricot);animals were administered daily diet with %5 apricot and normal drinkingwater for 12 weeks. Group 3 (acrylamide) ;animals were administered dailyacrylamide 500 ?g/kg via drinking water and normal diet. Group 4 (acrylamideapricot);animals were administered daily acrylamide 500 ?g/kg via drinking waterdiet with %5 apricot.At the end of the 12 week-period, all rats were decapitated. Samples of largeintestine were collected for biochemical analyses to measure levels of GlutathionePeroxidase (GSH-Px) activity, Glutathione-S Transferase (GST) activity, GlutathioneS-Transferase Pi gene expression, Malondialdehyde (MDA),Reduced Glutathione(GSH) and Total protein.MDA levels of large intestine in control, groups apricot, acrylamide andapricot +acrylamide were found to be 191, 197,5 , 4070 and 375 nmol/gwt,respectively. Acrylamide treatment significantly increased large intestine MDA levelas compared to control (p < 0.05), while MDA level in group apricot +acrylamidewas significantly lower than in group acrylamide (p < 0.05). GSH levels of largeintestine in control, apricot, acrylamide and apricot +acrylamide groups were 1820,4,1806,5, 1849,6 and 1868,2 nmol/gwt, respectively. With respect to GSH levels, nosignificant difference was found among the groups (P > 0.05). GST activities of largeintestine in control, groups apricot, acrylamide and apricot +acrylamide were 15,05,21,25 , 339,65 and 9,2 (U/g protein), respectively.