Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak arazi kullanımı / örtüsü değişiminin incelenmesi: Denizli örneği
Analysing land use / cover change using remote sensing and gis techniques: A case study of Denizli, Turkey
  1. Tez No: 459326
  2. Yazar: FATİH TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAVAŞ DURDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Denizli, Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Denizli, sanayi, ihracat ve ticaret merkezidir. Denizli bir turizm kenti olmasının yanı sıra düzenlenen yerel, ulusal ve uluslararası etkinliklerle kültür ve sanat merkezi özelliğindedir. Dünyada tekstilin en önemli başkentleri arasındadır. Dünyaca bilinen doğa harikası Pamukkale de şehrin simgelerinden biridir. Kentlerin büyüme süreçlerinin takibi, hava kirliliği, arazi kullanım türlerinin belirlenmesi ve kent planlama gibi uygulamalar uzaktan algılama ile etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Uygun kentsel gelişim için kentin büyümesini anlamak çok önemlidir. Yeryüzüne ait tüm coğrafi bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılıp sorgulanması ve analiz edilmesini sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), toplumların karşılaştığı problemlere kalıcı çözümler üretme adına hayatın her safhasında kullanılan önemli bir bilgi teknolojisidir. CBS, harita destekli uygulamalardan mümkün olan en iyi şekilde yararlanmayı ve analiz etmeyi sağlamaktadır. Uzaktan Algılama ve CBS arazi değişimlerin tespiti ve analizi aşamasında önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda, uzaktan algılama arazi kullanımı değişimini takip amaçlı yaygın bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, CBS ve UA kullanılarak Denizli ve çevresinin arazi kullanımının zamansal değişiminin değerlendirilmesidir. Günümüz teknolojisinde; uydu görüntüleri, arazi kullanımının zamansal değişiminin belirlenmesinde önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Bu çalışmada bu amaçları sağlayacak Denizli'ye ait Landsat 1985, 2000 ve 2015 yıllarına ait uydu görüntüleri kullanarak değişim incelenmiştir. Bu uydu görüntüleri üzerinde yapılacak kontrollü sınıflandırma yöntemi ile yıllara göre Denizli ve çevresinin arazi üzerindeki değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Denizli is a gateway between the Aegean and Mediterranean regions. It is an industrial, export and trading center. Denizli is being a tourist town as well as it is a central feature of culture and art with organized at local, national and international events. It is among the most important capitals in the world of textiles. Pamukkale is one of the city's icons which is World-renowned natural wonder. It is managed to carried out effectively on subjects such as tracing the urban growth process, air pollition, deciding land use types and urban planing with the remote sensing. It is very important to understand growth of the city for appropriate development in the future. Geographic Information Systems (GIS), which is based on entering the information about the earth into computer and analyzing the results, is a very important information technology that is being used in every aspect of life for finding permanent solutions to the problems that humans face. GIS, provides the best way possible utilization and analyze from map supported application. Remote Sensing and GIS becomes an important tool for detection and analysis of land changes. In recent years, remote sensing and photogrammetry have been used in a widespread manner for the purpose of following the change in the land use. The main purpose of this study is to assess the temporal change of land use in Denizli and its environment using GIS and remote sensing (RS). In today's technology; satellite images offer significant amenities in determining the temporal change of land use. In this study, satellite images of Denizli from Landsat 1985, 2000 and 2015 years were used to analyze changes. The land use change of Denizli and it's environment were examined according to years by using the supervised classification method performed on these satellite images.