Denizli/Akçapınar köyü kurtarma kazısında ortaya çıkarılan mezarlar ve buluntuları
The tombs and their findings was searched out during salvage excavation of Akçapinar village in Denizli.
  1. Tez No: 364671
  2. Yazar: MEHMET OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akçapınar Nekropolü, Lykos Ovası'nın üzerinde, Denizli'nin 70 km. kadar kuzeyinde Akçapınar Köyü yakınındadır. 2012 yılında gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları sırasında mezarlar bulunmuş ve burada kurtarma kazısı yapılmıştır. Nekropol alanı yamaç üzerine kurulduğu için üzeri toprak tabakası ile kaplanmıştır. Hierapolis kazı ekibi tarafından 2005-2006 yıllarında yapılan yüzey araştırmalarında ve Roma Dönemi yazıtlarından, Akçapınar ve çevresinin Hierapolis'e bağlı topraklar olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu veriler sonucunda Akçapınar Nekropolü, tarım ile uğraşan küçük bir yerleşime ait olmalıdır. Söz konusu alanda kaya oygu mezar, kaya oygu panel tekne mezar ve basit panel tekne mezar tipleri görülmektedir. Mezarların yapımında doğal kaya ve panellerde ise traverten bloklar kullanılmıştır. Traverten bloklar, nekropol alanı yakınlarında bulunan Thiounta antik kentinden getirilmiş olmalıdır. Bitki köklerinden dolayı karışmayan mezarlar göz önüne alınarak, mezarlara iskeletler dorsal olarak konulmuştur. Mezarlarda inhumasyon gömü şekli uygulanmış ve bazı mezarlarda birden fazla gömü yapılmıştır. Mezar hediyeleri olarak; pişmiş toprak kaplar, cam, kemik, mermer eserler ve madeni buluntular bulunmuştur. Eserlerin üretim yeri olarak, Hierapolis ve Laodikeia olduğu düşünülmektedir. Söz konusu buluntular, nekropolün M.Ö. 1. yy. ile M.S. 3.yy.larda kullanıldığını göstermektedir. ahtar Kelimeler: Lykos Ovası, Akçapınar Köyü, Hierapolis, Laodikeia, Mezar.
Özet (Çeviri)
Akçapınar Necropolis is near the Akçapınar village, on the Lycos Plain, in the north of Denizli 70 km far. The graves were found during of reforestation efforts carried out in 2012 and salvage excavation was conducted here. The Necropolis which was built on the hillside is covered with a layer of the soil. In the surveys conducted by the Hierapolis excavation team in 2005-2006 and from Roman inscriptions, Akçapınar and the surrounding land was uncovered that is connected to Hierapolis. As a result of these datas, Akçapınar Necropolis must belong to a small settlement that dealing with agriculture. ln the area, types of the rock hewn tombs, the hewn rock panel boat tomb and simple panel boat tombs can be seen. In the construction of the tombs, natural rock and travertine blocks in the slabs were used. Travertine blocks should have been brought from Thiounta ancient city which is located in the near of the Necropolis. The skeletons were placed dorsally to tombs considering the graves which is not mixing due to the plant roots. In the tombs, inhumation burial methods were applied and in the some tombs, many burials were made. Terracotta pots, glass, bone, marble finding and artifacts as grave goods have been found. As production place of the materials are thought to be Hierapolis and Laodikeia. These finds show that Necropolis was used in B.C. 1st century and A.D. 3rd century. Keywords : Lycos Plain, Akçapınar Village, Hierapolis, Laodikeia, Tomb.