Acil serviste genişletilmiş acil travma ultrasonografisi ve hedefe yönelik acil ekokardiyografi uygulamaları
The practice of extended emergency trauma ultrasonography and goal directed echocardiography in emergency department
  1. Tez No: 282131
  2. Yazar: İLHAN UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BOYDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda; acil tıp hekimi tarafından gerçekleştirilen, hedefe yönelik acil kardiyak ultrasonografiyi kapsayan, genişletilmiş acil travma ultrasonografi kullanımının (GATUS), acil tanı ve tedavi sürecinde katkısını ve travmaya bağlı kardiyak yaralanma, pnömotoraks, hemotoraks, intraabdominal kanama saptamada duyarlılığını ve özgüllüğünü göstermeyi amaçladık.Yöntem: Çalışma, 19 Ocak - 19 Ekim 2010 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine giriş yapan toplam 48627 hastadan multitravmalı 356 hasta dahil edilerek ileriye yönelik, gözleme dayalı olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya, acil servise başvuran, birden fazla sistem, yaralanma şüphesi olan tüm çoklu travmalı hastalar dahil edildi. Başvuruda, torakoabdominal BT endikasyonu koyulmayan ve onamı alınmayan hastalar dışlandı. Çalışmaya alınan vakaların yaş, cinsiyet, geliş zaman dilimleri, travma şekilleri, vital ve fizik muayene bulguları ile ilk ön tanısı hastanın bakımından birincil sorumlu hekim tarafından olgu rapor formuna kaydedildi. Daha önce GATUS ve hedefe yönelik acil ekokardiyografi eğitimi almış, 2 yıl üzerinde kıdeme sahip, hasta hakkında klinik bilgisi olmayan araştırmacı Acil Tıp Asistanları (ATA) tarafından hastaların ultrasonografik değerlendirilmesi yapıldı. Yapılan GATUS sonrası birincil hekimin ön tanısı tekrar değerlendirilip, kayda alındı. Supin akciğer grafi (SAG) bulguları, radyoloji araştırma görevlisi tarafından gereçekleştirilen batın USG bulguları, yapılan invaziv girişimler ve hastanın akibeti eklendi. Ayrıca radyoloji uzman düzeyinde batın BT ve toraks BT sonuçları değerlendirildi ve kıyaslamalar için 0-4 arası bir skorlama sistemi ile pnömotoraks toraks BT evrelendirmesi yapıldı. İstatiksel analizde kategorik değişkenler için ki-kare ve Fisher's exact testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to show contribution of the use of Extended Emergency Trauma Ultrasonography (GATUS) included goal directed emergency cardiac ultrasonography performed by emergency medicine physician during emergency diagnosis & treatment and to determine sensitivity & specificity in case of cardiac injury, pneumothorax, hemothorax, intraabdominal bleeding contingent to trauma.Methods: This study, based on prospective observation, was performed between 19 January ? 19 October 2010, at Ege University School of Medicine, Department of Emergency Medicine. 48627 patients called upon ED during the period of study and 356 of these patients had multiple trauma and comorbidity of more than a single organ injury doubt were incorporated into the study. The patients not have toracoabdominal CT indication and not have consent were excluded during application. Initial prediagnosis with age, gender, arrival timeframe, type of trauma, physical examination findings were enrolled in case report form by the physician having primary responsible on patient care. Initial prediagnosis of primary physician was recorded upon re-evalution after GATUS performed by emergency medicine residents (ATA) who has no clinical information about the patient. Findings of spine lung graphy (SAG) and abdomen USG performed by radiology research assistant, invasive interventions and the outgrowth patient were added. Further, the results of abdomen and thorax CT were reviewed at a level of radiology specialist and then, pneumothorax thorax CT staging with a scoring system, between 0-4, was composed for comparison. Chi-kare and Fisher?s exact test were used for categorical variables in statistical analysis.