Karbapenem dirençli Escherichia Coli ve Klebsiella Pneumoniae ile infeksiyon veya kolonizasyon için risk faktörleri
Risk factors for colonisation or infection with carbapenem resistant Escherichia coli and Klebsiella pneumoniae
- Tez No: 282157
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE YEŞİM ÇETİNKAYA ŞARDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Karbapenem direnci 1991 yılından bu yana dünya genelinde giderek artan sıklıkta bildirilmektedir. Karbapenem dirençli E. coli ve K. pneumoniae klinik infeksiyon veya kolonizasyona sebep olabilir. Bu mikroorganizmaların etken infeksiyonların morbidite ve mortalitesi yüksek, tedavi seçenekleri ise son derece kısıtlıdır. Bu durum mortalite ve morbiditelerini arttırmaktadır. Erişkin Hastanesi İnfeksiyon Kontrol Komitesi'nin kararıyla Haziran 2009'da Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde yatan erişkin hastalarda (?18 yaş) karbapenem dirençli E. coli ve K. pneumoniae sürveyansına başlanmıştır. Yüksek risk grubuna giren hastalardan infeksiyon kontrol hemşireleri tarafından haftada bir kez perianal sürüntü kültürü alınmıştır. Sürveyans kapsamına alınan ünitelerde 01.06.2009-31.12.2010 tarihleri arasında > 72 saat süreyle yatan ve en az bir perianal sürüntü kültüründe veya klinik örneklerinden birinde karbapenem dirençli E. coli veya K. pneumoniae üremesi olan erişkin hastalar (>18 yaş) vaka olarak kabul edilmiştir. Kontrol grubu, vakalarla aynı dönemde, aynı servislerde > 72 saat süreyle yatan ve perianal sürüntü örneklerinde ve klinik örneklerinde karbapenem dirençli E. coli veya K. pneumoniae üremesi olmayan erişkin hastalar arasından rastgele seçilmiştir. Her vaka için iki kontrol hastası belirlenmiştir. Çalışma sonucunda çok değişkenli analizde dahili serviste yatıyor olmak, diabetes mellitus, immünsüpresyon, yanık, santral venöz kateter kullanımı, arteriyel kateter kullanımı, beslenme tüpü veya nazogastrik tüp kullanımı, sulbaktam-ampisilin, kullanımı, glikopeptid kullanımı ve karbapenem veya piperasilin/tazobaktam kullanımı karbapenem dirençli E. coli ve K. pneumoniae infeksiyonu/kolonizasyonu için bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Since 1991, carbapenem resistance is being reported in an increasing fashion worldwide. Carbapenem-resistant E. coli and K. pneumoniae can cause colonisation or clinical infection. Morbidity and mortality rates of these infections are high and there are very limited therapeutic options. An active surveillance program has started for adult patients (?18 years of age) admitted to Hacettepe University Hospitals since June 2009. Perianal swab cultures were taken from high risk patients by infection control nurses. Cases were defined as adult patients (?18 years of age), who were hospitalised for more than 72 hours in the wards included in the surveillance program between 01.06.2009-31.12.2010 and from whom carbapenem resistant E. coli or K. pneumoniae was isolated in at least one of the perianal swab cultures or one of the clinical specimens. Control patients were chosen randomly among adult patients who were hospitalised for more than 72 hours during the same time period and in the same wards as cases but from whom carbapenem resistant E. coli or K. Pneumoniae was not detected. Two control patients were selected for each case patient. Multivariate analysis revealed that being hospitalised in a medical ward, diabetes mellitus, immunsuppression, presence of a central venous catheter, presence of an arterial line, presence of a feeding tube or nazogastric tube, sulbactam/ampisillin use, glycopeptide use, and carbapenem or piperacillin/tazobactam use were independent risk factors for colonization/infection with carbapenem resistant E. coli or K. pneumonia.