Açıklanamayan infertilite nedeniyle kontrollü ovaryan hiperstimülasyon ve intrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda ıuı öncesi sperm hazırlama tekniklerinden swim up ve dansite gradient santrifugasyon yöntemlerinin gebelik başarısı üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of swim up and density gradient centrifugation sperm preparation techniques on pregnancy success in patients with unexplained ınfertility who undergone controlled overian hyperstimulation and ıntrauterine ınsemination
- Tez No: 282159
- Danışmanlar: PROF. DR. G. SERDAR GÜNALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çiftlerin yaklaşık %10-15'i infertilite problemi ile karşılaşmaktadır. Gebe kalamayan bu çiftlerin yaklaşık %10-30'u kadarında standart değerlendirmeler ile bir patolojiye rastlanmamakta ve bu grup açıklanamayan infertil grup olarak adlandırılmaktadır. Ampirik gonadotropin tedavisinin özellikle intrauterin inseminasyon (İUİ) ile birlikte, açıklanamayan infertilite tedavisinde efektif bir tedavi olduğu bilinmektedir. Çeşitli yöntemler ile sperm örneği laboratuar ortamında birçok aşamadan geçirilerek motilite ve morfoloji gibi sperm fonksiyonlarında düzelme sağlanabilir. Bu çalışmada Ocak 2010- Mayıs 2011 tarihleri arasında açıklanamayan infertilite nedeniyle ovulasyon indüksiyonu (Oİ) ve İUİ kombinasyonu yapılan 116 hasta ve 151 İUİ siklusu değerlendirilmiştir. İUİ için alınan spermler swim up ve dansite gradient santrifugasyon (DGS) teknikleri ile hazırlanmıştır. Farklı sperm hazırlama tekniklerinin gebelik başarısı üzerine ve insemine edilecek progresif motil sperm sayısı, yüzdesi ve sperm morfolojisi üzerine etkilerini saptamak amaçlanmıştır. Araştırmadaki 83(%55) İUİ işleminde swim up, 68(%45) İUİ işleminde DGS yöntemi kullanılmıştır. İUİ sonrası gebelik oranı %11,3(n=17) olarak bulunmuştur. Swim-up tekniği kullanılarak sperm hazırlanan olguların %14,5'i gebe kalırken, DGS ile olguların %7,4'ü gebe kalmıştır. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. DGS ve swim up tekniği arasında spermogram parametreleri açısından istatiksel anlamlı fark bulunamamıştır. Herhangi bir sperm hazırlama tekniğinin klinik uygulamalarda önerilmesi için yeterli kanıt bulunmamıştır. Her iki yöntemi karşılaştıran geniş kapsamlı, yüksek kaliteli randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Approximately 10-15 % of the couples faces the problem of infertility. No pathology is detected with standard workup in 10-30% of these couples who can not conceive and this group is named as unexplained infertility group. Empirical gonadotropin treatment plus IUI (intrauterine insemination) is known to be an effective treatment for infertility. Sperm samples can be processed by many methods in laboratory conditions and sperm functions like motility and morphology can be improved. In this study 116 patients with unexplained infertility who undergone OI (ovulation induction) and IUI in 151 cycles is evaluated. The sperm samples for IUI were processed with swim up and density gradient centrifugation (DGC) techniques. The objective of the study was to establish the effects of different sperm preparation techniques on progressive motile sperm count, motile sperm percentage and sperm morphology and pregnancy success. Swim up is used in 83 IUI cycles (55%) and 68 IUI cycles (45%) were done with DGC in the study. The pregnancy rate after IUI is found to be 11.3 % (n=17). 14.5 % of the patients whom sperms were prepared with swim up became pregnant however pregnancy rate with DGC was 7.4 % and this difference was not statistically significant. There weren?t any statistically significant differences of spermogram parameters between DGC and swim up techniques. There is insufficient evidence to recommend any specific preparation technique in clinical practice. Large high quality randomized controlled trials comparing the effectiveness of both techniques are warranted.