Azalmış over rezervi nedeniyle İVF programına alınan hastalarda 3.gün ve 5.gün yapılan embriyo transferlerinde gebelik oranlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnancy outcomes in embryo transfers on day 3 and day 5 in patients undergoing İVF program for diminisheddiminished ovarian reserve
- Tez No: 538612
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: İnfertilite üreme çağındaki çiftlerin yaklaşık %15'ini ilgilendiren bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların erken yaşta iş hayatına atılmaları, çalışmaya başlamaları ve bu nedenle günümüzde eskiye göre çocuk doğurma yaşının ilerlemesi over rezervinin azalmasına neden olmaktadır. Azalmış over rezervi;yardımcı üreme teknikleri amacıyla kontrollü ovaryan hiperstimülasyon sonrası yetersiz matür follikül gelişimi ve az sayıda oosit elde edilmesi olarak tanımlanabilir. Yardımcı üreme teknikleri(YÜT) son 30 yılda teknolojik alanda hızla ilerleme kaydetmiştir ve son yıllarda kontrollü ovaryan hiperstimülasyon sonucu elde edilen embriyoların transfer edilmesi işlemi ile hasta dostu yaklaşımlar kullanıma kazandırılmıştır. Bu gelişmelere rağmen azalmış over rezervi önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Amaç: Bu çalışmada azalmış over rezervi tanısıyla IVF programına alınan hastalarda 3.gün ve 5.gün yapılan embriyo transferlerinde gebelik sonuçları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Ocak 2008 ve Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, Bologna kriterlerine göre azalmış over rezervi nedeniyle ivf programına alınan hastaları kapsayan hastane tabanlı retrospektif kohort bir çalışmadır.Çalışmaya male faktör ve açıklanamayan infertilite nedeniyle ivf programına alınan hastalar dahil edilmedi. Azalmış over rezervi nedeniyle ivf programına alınan hastaların bilgilerine Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve ÜYTEM kliniğinde tutulan kayıtlar üzerinden ulaşıldı. Bulgular: Azalmış over rezervi nedeniyle ivf programına alınan hastalarda 3.gün ve 5.gün transfer yapılan kadınlar arasında yaş ve vücut kitle indeksi arasında istatiktiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Transfer gününe göre bazal FSH, LH ve E2 değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). AMH değeri mevcut olan hastalar arasında kıyaslama yapıldığında 5.gün transfer yapılan hastalarda AMH değeri, 3.gün transfer yapılan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p:0.042; p0.05). 5.gün embriyo transferi yapılanlarda ovulasyon indüksiyon süresi, 3.gün transfer yapılan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde uzun bulundu (p:0.036; p0.05). En sık kullanılan protokol antagonist protokolü olarak saptandı. Transfer gününe göre embriyo özellikleri ve transfer edilen embriyo sayıları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).Azalmış over rezervi nedeniyle ivf programına alınan hastalarda 3.gün ve 5.gün yapılan embriyo transferlerinde klinik gebelik oranları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Bu hasta grubu tümüyle ele alındığında klinik gebelik oranı %25,3 olarak bulundu. Sonuç: Günümüzde kadınlarda gebe kalma ve çocuk doğurma yaşının ilerlemesi over rezervinin azalmasına neden olmaktadır. Yardımcı üreme teknikleri son yıllarda teknolojik alanda hızla ilerleme kaydetti ve kontrollü ovaryan hiperstimülasyon sonucu elde edilen embriyoların transfer edilmesi işlemi ile hasta dostu yaklaşımlar kullanıma kazandırıldı. Analiz sonuçlarımız incelendiğinde; 3.gün ve 5.gün yapılan embriyo transferlerinde gebelik sonuçları açısından aralarında anlamlı bir fark bulunmadı. 5.gün Blastokist ve 3.gün Embriyo transferleri arasında gebelik oranları açısından fark olmadığından ve morfolojik embriyo değerlendirmesinin öngörü gücü kısıtlı olduğundan;blastokist transferi yapmak yararlı olabilir
Özet (Çeviri)
Introduction: Infertility is a problem of approximately 15% of couples in reproductive age. Womens' getting into business life at an early age;therefore childbearing age progressed according to past,leads to a decrease in ovarian reserve nowadays. Diminished ovarian reserve can be defined as inadequate mature follicle development after controlled ovarian hyperstimulation and a small number of oocytes for assisted reproductive techniques. Assisted reproductive techniques (ART) have progressed rapidly in the technological field over the last 30 years, and patient-friendly approaches have been introduced in recent years through the transfer of embryos resulting from controlled ovarian hyperstimulation. Despite these developments, diminished ovarian reserve is an important problem. Objective: In this study, we aimed to compare whether there is a significant difference between the pregnancy outcomes of embryo transfers on day 3 and day 5 in patients with the diagnosis of diminished ovarian reserve admitted to the ivf program. Methods: This is a hospital-based retrospective cohort study that includes patients who were admitted to the ivf program with the diagnosis of diminished ovarian reserve according to Bologna criterias in the Department of Health Sciences University Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology and Research Hospital between January 2008 and December 2017. Patients who were admitted to the ivf program because of male factor and unexplained infertility were not included to the study. The information of the patients admitted to the ivf program with diminished ovarian reserve was obtained from the records kept in the Hospital Information Management System and UYTEM clinic. Results: No statistically significant difference was found between the age and body mass index of patients who were admitted to the ivf program with diminished ovarian reserve and transferred on day 3 and day 5 (p>0.05). There was no significant difference between baseline FSH, LH and E2 values according to the transfer date (p>0.05). When a comparison was made between patients with available AMH value;AMH value in patients transferred on day 5 was found statistically significantly higher than the patients transferred on day 3 (p:0.042; p0.05)In the cases which embryo transferred on day 5; ovulation induction period was statistically significantly longer than the cases on day 3 (p:0.036; p0.05). The most commonly used protocol was the antagonist protocol. No significant difference was found between embryo characteristics and number of embryos transferred compared to the transfer day (p>0.05). There was no statistically significant difference in terms of clinical pregnancy rates in embryo transfers on day 3 and day 5 in patients who were admitted to the ivf program with diminished ovarian reserve (p>0,05). Clinical pregnancy rate was found % 25.3 when this patient group was taken into consideration as a whole. Conclusions: Nowadays, the progression of conception and childbearing age in women leads to a decrease in ovarian reserve. Assisted reproductive techniques have been used for transferring the embryos obtained as a result of controlled ovarian hyperstimulation which has progressed rapidly in the technological field and patient-friendly approaches have been used. When the results of the analysis were examined, there was no significant difference between the embryo transfers on day 3 and day 5 in terms of pregnancy results. Blastocyst transfer may be beneficial since there is no difference between day 5 blastocyst and day 3 embryo transfer in terms of the pregnancy rates and the predictive power of the morphological evaluation of the embryo is limited.