Eskişehir ilinde 1999-2008 yılları arasında ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective investigation of deaths due to firearm injuries in Eskişehir between 1999-2008
- Tez No: 282173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ateşli silah yaralanması sonucu oluşan ölümler pek çok etkene göre değişen farklı demografik özellikler göstermektedir. Birçok ülkede ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm sayısında hızlı bir artış olduğu kaydedilmektedir. Ülkemizde de cinayetlerin en sık nedeninin ateşli silahlar olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm olgularında adli tıp uzmanlarından orijin, atış mesafesi, atış yönü, merminin vücutta izlediği yol, kişiye isabet eden atış sayısı, hangilerinin öldürücü nitelikte olduğu gibi sorulara yanıt vermesi istenmektedir. Bu çalışmada Eskişehir ilinde meydana gelen ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm olaylarını, ülkemizin diğer illerinde ve dünyada yapılan çalışmalarla karşılaştırarak farklılıklar olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Adli Tıp Kurumu Eskişehir Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nde 1999-2008 yılları arasındaki 10 yıllık süre içerisinde ölü muayene ve/veya otopsisi yapılan olguların 141'ini (% 6,2) ateşli silah kaynaklı ölüm olguları oluşturmaktadır. 141 olgunun % 78,7'si erkek , %21,3'ü kadın olduğu, 21-40 yaş grubundaki olguların oranının yüksek olduğu, baş-boyun bölgesinde giriş yarası olanların ilk sırayı aldığı tespit edilmiştir. Cinayetlerin büyük kısmının kısa namlulu silahlarla meydana geldiği, intiharların en sık ev içinde gerçekleştiği, bitişik-bitişiğe yakın atış mesafesinden yaralanarak ölen olguların büyük kısmının intihar ettiği, il merkezli yaralanmalarda kısa namlulu silahlar, köy merkezli yaralanmalarda ise av tüfeğinin en fazla kullanıla silah türü olduğu tespit edilmiştir. Ateşli silahlara bağlı ölüm olgularında, olayın aydınlatılmasında olay yeri incelemesi ve otopsi işleminin çok büyük önemi vardır. Bu yüzden tüm inceleme ve araştırmaların alanında profesyonel ekiplerce yapılması gerekmektedir. Ateşli silahlara bağlı ölüm olgularını azaltabilmek için her ne kadar halkın eğitimi ve bilinçlendirilmesi önemli ise de, silah ruhsat alımı şartlarının yeniden gözden geçirilmesi ve belki de şartların ağırlaştırılması da ayrı bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Deaths due to firearm injuries shows various demographical properties that can change depending on different variables.It?s reported that there?s a rapid increase in the number of deaths due to firearm injuries in numerious countries.It?s also reported that the most frequent reason of deaths in our country is firearms.Besides, in the cases of deaths due to firearm injuries, forensic medicine are required to answer to a number of questions like the origin, gunshot distance, gunshot direction, the way of bullet in the body, the number of gunshot incisive to body, the murderous ones.The aim of this study is to investigate the diffferences between cases of deaths due to firearm injuries in Eskişehir, the other cities in Turkey and the related studies in the world.In the department of forensic medicine institute Eskişehir, of the cases of cadaver examinaton and/or the cases whose autopsies are carried between 1999-2008, 141 are (%62) cases of deaths due to firearm injuries. It?s found that % 78,7 of 141 cases was male , %21,3 of these cases was female, the rate of cases between 21-40 was high, and the cases whose injuries are in the head- cervical region were composing the first line of incidence.It?s found that in most of the murders, handguns were used, suicides were committed most frequently inside the houses, the origin in the cases of deaths after contact/near contact shots was suicide, the most frequently used gun was handguns in the city centered injuries, and the most frequently used gun was shotgun in village centered injuries.In the cases of deaths due to firearms, it?s important to investigate the crime scene and autopsy processes in terms of clarification of the case.So, all investigations should be carried by professional teams.With the importantance of educating the society to decrease the percentage of cases of deaths due to firearms, it should also be noted that the requirements of weapon licence should be reexamined.