Yavaş koroner akımlı hastalarda efor öncesi ve sonrası plazma Endotelyal Nitrik Oksit Sentetaz (eNOS) seviyelerinin sağlıklı popülasyonla karşılaştırılması
The comparison of plasma levels of Endothelial Nitric Oxide Synthetase between the patients with coronary slow flow and healthy population before and after effort.
- Tez No: 282184
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Tıkayıcı epikardiyal bir lezyon olmasa da diffüz aterosklerozun neden olduğuendoteliyal disfonksiyon yavaş koroner akımın (YKA) etyopatogenezinde anahtar roloynar. Endotelyal nitrik oksid sentetaz (eNOS) L-arginin'in L-siturillin'e oksidasyonusırasında nitrik oksitin sentezinde görev alan enzimdir. Azalmış plazma eNOS düzeyleriendotelyal disfonksiyonun önemli bir göstergesidir. Bu çalışmada, YKA'lı hastalarda,plazma eNOS düzeylerinin belirlenmesi ve eforla ilişkisini araştırılması amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya, en az bir koroner arterinde YKA saptanan 22 hasta (19 erkek, 3kadın; yaş ortalaması 48,5±10,9) ve 17 sağlıklı birey (12 erkek, 5 kadın; yaş ortalaması48,7±9,6) alındı. YKA saptanmasında TIMI kare sayısı yöntemi kullanıldı. Hasta vekontrol grubunda ortalama trombosit hacmi (OTH) ve efor öncesi ve efor sonrasıplazma eNOS seviyeleri ölçüldü.Bulgular: Bazal plazma eNOS düzeyi hasta grubunda kontrol grubuna göre dahadüşüktü (32,58 ± 21,36, 48,16 ± 24,35, p = 0,040). Efor sonrası plazma eNOS düzeyihasta ve kontrol gurubunda karşılaştırıldığında hasta grubunda anlamlı derecede daha dadüştüğü gözlendi (25,02 ± 17,69, 44,13 ± 17,39, p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: Endothelial dysfunction caused by diffuse atherosclerosis plays a key role inthe etiopathogenesis of slow coronary flow (SCF) even if there is not any obstructiveepicardial lesion. Endothelial nitric oxide synthase (eNOS) is an enzyme involved in thesynthesis of nitric oxide in the course of the oxidation of L-arginine to L-siturillin.Reduced plasma levels of eNOS is an important indicator of endothelial dysfunction. Inthis study, it was aimed to determine plasma levels of eNOS and to investigate itsrelationship with effort in SCF patients.Method: 22 patients have SCF in at least one coronary artery (19 men and 3 women;mean age 48.5 ± 10.9) and 17 healthy individuals (12 males, 5 females; mean age 48.7 ±9.6) were included in this study. TIMI frame count method was used in determiningSCF. Plasma levels of eNOS before and after effort and mean platelet volume (MPV)were measured in patients and control group.Results: Basal plasma levels of eNOS was lower in the patient group than in the controlgroup (32.58 ± 21.36, 48,16 ± 24.35, p=0.040). Plasma eNOS levels were decreasedsignificantly more in patient group when compared to the control group after exertion(25.02 ± 17.69, 44.13 ± 17.39, p=0.002).