Diyabeti (Tip 2) olan KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) hastalarında solunum fonksiyonlarının karşılaştırılması
Diabetes (Type 2) with COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) comparison of patients with respiratory functions
- Tez No: 282189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN SERTOĞULLARINDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: KOAH'lı hastalarda ek hastalıklar morbidite ve mortaliteyi arttırmaktadır. DM multisistemik bir hastalık olup tüm organları etkilediği gibi solunum sitemini de etkilemektedir. Çalışmamızın amacı KOAH'lı hastaların diyabetten dolayı solunum fonksiyonlarındaki değişikliklerin spirometrik olarak değerlendirilmesidir.Gereç ve Yöntem: 72 KOAH olgusu (36 erkek, 36 kadın) çalışmaya alındı. Hastalara solunum fonksiyon testi yapıldı, hastalardan arteryel kan gazı ve HbA1c için kan alındı. Sürekli değişkenler bakımından grupların karşılaştırılmasında Student T testi yapıldı. İki grup arasındaki verilerin dağılımı açısından Kolmogorov-Smirnov Z testi sonuçlarına göre değerlendirilme yapıldı. Gruplar arasındaki doğrusal ilişkileri belirlemede Pearson korelasyon testi kullanıldı.Bulgular: İki grup arasında solunum fonksiyonları ve arter kan gazı verileri değerlendirildiğinde farklılık olmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı değildi. KOAH + DM grubunda FEV1% ve FVC%, PO2 daha düşük, PCO2 daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Background: Increased morbidity and mortality in COPD patients with additional diseases. DM is a multisystemic disease affects all organs; it also affects the respiratory reproach. The main purpose of our study is due to diabetes patients with COPD-related lung function changes in spirometric evaluation.Materials and Methods: 72 COPD patients (36 males, 36 females) were enrolled. Pulmonary function test was performed, the patients? blood was drawn for arterial blood gas and HbA1c. Student's T-test was performed in terms of continuous variables between groups. The distribution of data between the two groups in terms of the evaluation was made according to the results of the Kolmogorov-Smirnov Z test. Pearson's correlation test was used to determine linear relations between the two groups.Results: Between the two groups were evaluated pulmonary function and arterial blood gas analysis data, although differences were not statistically significant. COPD + DM group, FEV1% and FVC% PO2 lower, PCO2 were higher. FVC% in men in both groups when we examine the distribution by gender, statistically significant differences in parameters found FEV1/FVC ratio.