Peritonit nedeniyle kateteri çekilen sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarının değerlendirilmesi
The evaluation of continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) patients whose catheter were removed due to peritonitis
  1. Tez No: 282188
  2. Yazar: ORHAN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN USUL SOYORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) son dönem böbrek yetmezliğinde (SDBY) son yıllarda giderek artan sıklıkta tercih edilmeye başlanan renal replasman tedavi seçeneğidir. Peritonit, periton diyalizi hastalarında mortalite ve morbiditenin en önemli nedenleri arasındadır. Kateter kayıplarının ve periton diyalizinin sonlandırılmasını içeren teknik yetersizliğin en sık nedenidir. Çok sayıda hasta tekrarlayan peritonit atakları nedeniyle SAPD programından ayrılmaktadır.Bu çalışmada SAPD programında olan hastalarda gelişen peritonit atakları retrospektif olarak değerlendirilerek, peritonit nedeniyle kateter kaybına yol açan faktörler ( klinik, laboratuar ve demografik ) araştırıldı. Elde edilen sonuçlar ile hastanemizde ve bölgemizde SAPD uygulayan hastalarda kateter kaybına neden olan risk faktörlerinin tespit edilmesine çalışıldı.Çalışmaya Ocak 2006-Aralık 2010 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Periton Diyalizi Ünitesinde Periton Diyalizi tedavisi alan ve peritonit nedeniyle başvuran 38 hasta alındı. Hastalar; peritonit nedeniyle uygun medikal tedaviye cevap vermeyerek kateteri çıkarılanlar (n:18 ) ve uygun medikal tedavi ile peritonit semptomları düzelenler (n:20) olmak üzere iki gruba ayrıldı.Çalışmaya alınan hastalarda yaş, cins, eğitim durumu, periton diyalizi süresi, SDBY nedeni, periton diyalizini kimin yaptığı, periton diyalizi tercih nedeni, periton diyalizi öncesi hemodiyalize girme veya transplantasyon öyküsü, periton zarı transport durumu, Kt/V ve kreatinin klirensi, periton kateteri yerleştirme tekniği açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmedi.Kateter çekilen grupta hastanede yatış süresi çekilmeyen gruba göre anlamlı olarak uzundu (p=0,009). Kateter çekilen ve çekilmeyen gruplar arasında başvuru anında bakılan beyaz küre sayısında anlamlı bir fark yoktu (p = 0,892). Tedavinin 3. ve 5. günündeki hücre sayısı kateter çekilen grupta, kateter çekilmeyen gruba göre istatistikî olarak anlamlı yüksekti (3. gün için p=0,016, 5. gün için p=0,006). Kateter çekilen grup ve çekilmeyen gruptaki hastaların 1. gün CRP değerleri normalden yüksekti. Ancak istatistikî olarak anlamlı fark yoktu. Tedavinin 5.
Özet (Çeviri)
Continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) is a renal replacement therapy modality which has been increasingly utilized in recent years in end-stage renal failure (ESRF). Peritonitis is one of the most important causes of mortality and morbidity in peritoneal dialysis patients. It is also the most frequent cause of catheter loss and termination of peritoneal dialysis. Many patients leave the CAPD program because of repetitive attacks of peritonitis.In this study, we retrospectively investigated clinical, laboratory and demographic factors that may lead to catheter loss during the course of peritonitis in the patients on CAPD program. We tried to find specific risk factors that would lead to catheter losses in our hospital and in our region.The study population consisted of 38 patients on CAPD program who were admitted to our Nephrology Clinic between January 2006 and December 2010 with the diagnosis of peritonitis. The patients were divided into two groups: The patients who were unresponsive to the treatment ? hence their catheter were removed (n=18) - and the patients whose peritonitis were recovered by appropriate treatment (n=20).There were no statistically significant difference between groups in age, gender, level of education, duration of peritoneal dialysis, the cause of ESRF, who did peritoneal dialysis, the reason of preferring peritoneal dialysis, previous experience of hemodialysis or transplantation, peritoneal membrane transport status, Kt/V, creatinine clearance and technique of peritoneal catheter placement.The duration of hospital stay in the group whose catheters were removed was found longer compared to the group whose cathetere were retained (p=0,009). White blood cell counts (WBC) in the dialysate of the patient groups were not different at the admission (p = 0,892). The dialsate WBC counts in the third and the fifth days of the treatment were significantly higher in the patients whose catheter removed compared to those of whose catheter retained (for the third day p=0,016, for the fifth day p=0,006). In the both groups CRP values in the first day were elevated above normals but they were similar between the two.