Kronik boyun ağrılı hastalarda servikal radyografik dejeneratif bulgular ile ağrı, disabilite, uyku kalitesi ve psikolojik durum arasındaki ilişki
The correlation between cervical radiographic degenerative findings and pain, disability, sleep quality and psychological condition in patients with chronic cervical pain
- Tez No: 282190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Servikal radyografik dejeneratif bulgular ile hasta şikayetleri arasındaki ilişkiyi inceleyen literatürde çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalara rağmen, ağrı ve disabilite ile radyografik dejeneratif bulgular arasındaki korelasyon tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Bu çalışma kronik boyun ağrılı hastalarda servikal radyografik dejeneratif bulgular ile ağrı, disabilite, uyku kalitesi ve psikolojik durum arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı.Çalışmaya kronik boyun ağrılı 150 hasta alındı.150 hastanın 115'i kadın, 35'i erkek idi. Hastaların yaş ortalaması ise 45,6±12,8 idi.Hastaların boyun ağrısının değerlendirmesinde VAS(vizüel analog skala), servikal vertebra hastalıkları ile ilişkili disabiliteyi ölçmede NDI( Neck disability index),uyku kalitesinin değerlendirilmesinde PUKİ (Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi), hastaların psikolojik durumunu ( anksiyete ve depresyonu ) değerlendirmek için HADS(Hastane anksiyete ve depresyon skalası) ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde SF-36( Kısa form 36) kullanıldı.Servikal radyografilerdeki bulgular Kellgren Lawrence'nin servikal radyografik dejeneratif disk hastalığı sınıflama kriterlerine göre beş evrede( evre 0, 1, 2, 3 ve 4) değerlendirildi.Hastaların VAS, NDI, PUKİ ve HADS anksiyete ve depresyon değerleri ile servikal radyografik dejeneratif disk hastalığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki yoktu. Yaşam kalitesini değerlendirmede kullandığımız SF-36'nın alt parametrelerinden biri olan fiziksel fonksiyon ile servikal radyografik dejeneratif disk hastalığı evrelemesi arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon vardı(p< 0.001).
Özet (Çeviri)
There exist numerous studies in literatüre investigating the relationship between cervical radiographic degenerative findings and patiens complaints. In spite of these corpora of studies in literature, controversies continue to exist about the correlation between pain, disability and radiographic degenerative findings. This study was conducted in order to evaluate the correlation between cervical radiographic degenerative findings and pain, disability, sleep quality and psychological condition in patients with chronic cervical pain.A total of 150 patients (115 females, 35 males) with chronic cervical pain were included in the study.VAS(Visual Analogous Scale) was used in the evaluation of cervical pain of the patients. NDI( Neck Disability I ndex) was used for the measurement of the assosiated disability with cervical vertebral diseases, PSQI(Pittsburg Sleep Quality Index) was used in the evaluation of sleep quality. HADS(Hospital Anxiety and Depression Scale) was utilized for the evaluation of the psychological conditions of the patients(anxiety and depression) and SF-36(Short Form 36) was used for the evaluation of the quality of life. The findings in cervical radiographies were evaluated within the context of five stages(stage 0, 1, 2, 3, 4) based on the classification criteria of cervical radiographic degenerative disc disease by Kellgren-Lawrence.There was no statistically significant corelation between VAS, NDI, PSQI and HADS anxiety and depression scores of the patients with cervical radiographic degenerative disc disease.