Düşük yoğunlukta ultrason uygulamasının distraksiyon osteogenez tekniği ile kzazanılmış yeni kemik dokunun mineral yoğunluğu üzerine etkisinin dual enerji X-ray absorbsiyometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of low intensity pulsed utrasound on new bone mineral density from the distraction osteogenessis technique by use of dual energy X-ray absorptiometry
- Tez No: 282203
- Danışmanlar: PROF. DR. E. FUNDA TUĞCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Distraksiyon osteogenezi (DO), osteotomi ile oluşturulmuş kemik segmentlerinin apareyler yardımı ile kademeli olarak birbirinden ayrılmasıyla birlikte yeni kemik oluşumunun sağlandığı cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemde kemik yüzeyleri arasındaki kallus efektif bir stres oluşana kadar birbirinden uzaklaştırılır. Böylece kallus üzerinde gerilim kuvveti oluşturularak yeni kemik oluşumu uyarılmış olur. Kemiğe verilen distraksiyon kuvvetleri aynı zamanda, çevre yumuşak dokularda da bir gerilim yaratarak, ?distraksiyon histogenezisi? olarak isimlendirilen adaptif değişiklikler zincirini başlatır. Aşamalı traksiyon kuvvetleri ile meydana getirilen gerilim streslerinin etkisi altında fonksiyonel yumuşak doku matriksinde, periferal sinirler, kas, cilt, periodontal ligament, kan damarları, sinir paketleri ve diş etini içeren komşu dokularda da aktif histogenezis oluşmaktadır. DO, kabul edilmiş bir tedavi yöntemi olmasına karşılık tedavi süresinin uzun olması birçok hasta için yöntemin uygulanmasını kısıtlamaktadır. DO uygulamasında tedavi süresini kısaltmak ve elde edilen kemik miktarını arttırmak amacıyla farklı uygulamalar denenmiştir. Etki mekanizması tam olarak açıklanamamış olsa da, birçok çalışma farklı hayvan modelleri ve klinik uygulamada düşük yoğunlukta ultrason titreşimlerinin(DYUS) yeni, gecikmiş ve iyileşmemiş kırık vakalarında tedavi edici özelliğini ortaya koymuştur.Çalışmamızda DYUS' un DO' inde (2x 0,5 mm/10 gün) oluşan kemiğin mineral yoğunluğu üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 10 Yeni Zelanda tavşanı çalışmaya dahil edilmiştir ve tavşanların tamamına distraksiyon osteogenezi uygulanmıştır. Beş tavşana operasyondan 7 gün sonra başlamak üzere 10 günlük distraksiyon periyodunda aynı zamanda günde 20 dakika boyunca DYUS (30mW/cm2, 1MHz) uygulanırken diğer beş tavşana DYUS uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Distraction osteogenesis (DO) is a surgical technique in which new bone formation is induced by gradual separation of bony segments by means of an appliance in conjunction with an osteotomy. Callus between bone surfaces is forced to depart until an effective stress is formed. Stimulation of new bone formation is gained by the stress of callus between bones. Bone distraction forces, by creating a stress on the environment soft tissues, produce the distraction histiogenesis which is the adaptation mechanism. Under the effect of the formed stress by gradually traction forces, an active histiogenesis is formed on functional soft tissue matrix, peripheral nerves, muscle, skin, periodontal ligament and veins Even though DO is a well established and foresighted technique, prolonged treatment time is unfavorable for many of the patients. In order to reduce the healing time and increase the quality of bone gained by distraction osteogenesis, different applications have been carried out. Although the exact mechanism is still unclear, many studies demonstrated the therapeutic effect of low-intensity pulsed ultrasound (LIPUS) LIPUS has been found to stimulate the healing of fresh fracture, nonunion and delayed union in animal models and in clinical treatment.This study is designed to evaluate mineral density alterations in newly formed bone tissue following distraction osteogenesis (2x0.5 mm/10 days). Ten New Zealand rabbits are included in the study. LIPUS (30 mW/cm2, 1 MHz) has been applied to distraction side of the five rabbits in distraction period while five rabbits did not receive LIPUS to distraction side. Latent and post-consolidation tissue mineral density level in the distraction area is photodensitometrically evaluated with DEXA (Lunar DPX-IQ) before the surgery and thirty and sixty days after surgery.This study presented positive effects of LIPUS (30 mW/cm2, 1 MHz) in DO when applied in distraction period 20 minutes a day. More research should be performed with different parameters in order to get a more established idea about the effect of the LIPUS on distraction osteogenesis.