Düşük yoğunlukta kesikli ultrason uygulamasının otojen kemik grefti iyileşmesi üzerine etkisi
Effects of low intensity pulsed ultrasound on autogenous bone graft healing
  1. Tez No: 282267
  2. Yazar: YAVUZ FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN BAYKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Düşük Yoğunlukta Kesikli Ultrason Uygulamasının Otojen Kemik Grefti İyileşmesi Üzerine EtkisiKesikli ultrason dalgalarının kemiklerin iyileşmesini hızlandırdığı birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı düşük yoğunlukta kesikli ultrason uygulamasının kortikal blok otojen greft ve defektlerin iyileşmesi üzerine etkisini araştırmaktı.Çalışmada 16 adet iskeletsel gelişimini tamamlamış Wistar Albino sıçanlar kullanıldı. Hayvanların femur kemiklerine trefin frezler ile 3mm çapında iki adet defekt oluşturulup bu defektlerden birine elde edilen kortikal blok otojen greftler yerleştirilmiştir. Deney grubundaki hayvanlara 15 gün boyunca, her gün 20 dakika süreli ultrason uygulaması yapıldı. 1.5 megahertz frekansında ultrason sinyalleri, 200 mikro saniye aralıklı kesikli tipte, 30 miliwatt/santimetrekare ortalama yoğunlukta iletildi. Kontrol grubundaki hayvanlara sahte ultrason tedavisi yapıldı. Tüm hayvanlar 18. postoperatif günde sakrifiye edildi. Kemik iyileşmesinin değerlendirilmesi için çıkartılan femur kemiklerinde DEXA analizi ve biyokimyasal değerlendirilmeler yapıldı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi.DEXA analizleri sonucunda ultrason uygulamasının femur kemiklerinin iyileşmesini hızlandırdığı gözlendi. Bu sonuçlar biyokimyasal bulgular ile desteklendi.Bu çalışmanın sonuçları, düşük yoğunlukta kesikli ultrason uygulamasının boş defektlerde ve blok kortikal otojen greft yerleştirilmiş defektlerde kemik iyileşmesini hızlandırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Low Intensity Pulsed Ultrasound on Autogenous Bone Graft HealingPulsed ultrasonic waves have been shown to accelerate bone healing . The aim of this study was to evaluate the effects of low-intensity pulsed ultrasound on healing of bone defects and block cortical autogenous bone graft.Sixteen skeletally mature male Wistar Albino rats were used. Two defects were produced to the femural bones of animals with a 3 mm diameter trephine burs and then autogenous cortical grafts were placed in one of that defects. The animals in the experiment group received daily ultrasound treatment, 20 min/day, for 15 days. Ultrasound signals consisted of a 1.5-MHz pressure wave administered in pulses of 200 microseconds with an average intensity of 30 mW/cm2. Animals in the control group were received the same protocol without ultrasound application. All of the subjects were sacrificed at 18nd postoperative day. DEXA and biochemical analysis were made for evaluation of bone healing. The data were statistically analyzed.The comparison of DEXA analysis of the experimental and control groups showed that low intensity pulsed ultrasound accelerated early bone healing in the experimental group and this was supported by biochemical findings.