Düşük seviyeli lazer ve düşük yoğunlukta kesikli ultrason uygulamalarının osteoblast-osteoklast ortak hücre kültürü sistemi üzerindeki etkilerinin ın vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of the effects of low level laser therapy and low intensity pulsed ultrasound applications on osteoblast-osteoclast co-culture cell system
  1. Tez No: 782968
  2. Yazar: DİLEK TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ KARAÇAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Çalışmamızda in vitro ortamda düşük seviyeli lazer (DSLT) ve düşük yoğunlukta kesikli ultrason (DYKU) ile bu iki yöntemin kombinasyon uygulamalarının osteoblast-osteoklast (OB-OC) ortak hücre kültürü sistemi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi, ortodontik açıdan DSLT ve DYKU'nun etkin çalışma dozlarını belirlemeyi ve her iki yöntemin birlikte uygulanmasının sinerjik etki oluşturup oluşturmadığını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 3 kontrol, 14 deney grubu olmak üzere toplam 17 grup yer aldı. 2 grupta 976 nm dalga boyuna sahip lazer cihazıyla 4 ve 8 J/cm2 enerji düzeyinde 10 ve 20 sn.'lik DSLT uygulamaları, 4 grupta 1, 3, 5 ve 10 dk. süre ile 25 mW/cm2 güç yoğunluğunda DYKU uygulamaları ve 8 grupta DSLT+DYKU kombinasyon uygulamaları gerçekleştirildi. 1., 7. ve 11. günlerde OC farklılaşması TRAP, OB farklılaşması ALP boyaması ile, hücresel canlılık ve proliferasyon apoptoz kiti ve resazurin redüksiyon yöntemi ile, morfolojik farklılaşma aktin boyama ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effects of low-level laser therapy (LLLT), low-intensity pulsed ultrasound (LIPUS) and combined applications of the methods in vitrually on the osteoblast-osteoclast (OB-OC) co-culture system, and to determine the effective working parameters of LLLT and LIPUS in terms of orthodontics. Materials and Methods: A total of 17 groups, 3 control and 14 experimental, were included in our study. LLLT applications with energy density of 4 and 8 J/cm2 were carried out using a laser device at a wavelenght of 976 nm. LIPUS applications with a power density of 25 mW/cm2 were performed for 1, 3, 5 and 10 minutes, and combination of LLLT+LIPUS applications were performed in 8 groups. On days 1, 7 and 11, OB ve OC differentiations were evaluated by TRAP and ALP staining, cellular viability and proliferation was evaluated by apoptosis kit and resazurin reduction method, and morphological differentiation was evaluated by actin staining.